Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Δεύτερη νίκη και άνετη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ!

Για το δεύτερο παιχνίδι του Β’ γύρου του EHF European Cup γυναικών, ο ΠΑΟΚ Mateco ταξίδεψε στα Σκόπια για να αντιμετωπίσει την Μέταλουργκ της οποίας μετά τη Μίκρα (26-17), επικράτησε και πάλι με 20-31 και πήρε την πρόκριση για τον Γ’ γύρο.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη είχε τον απόλυτο έλεγχο παίρνοντας προβάδισμα με 4-6 στα πρώτα δέκα λεπτά, ενώ στο 20′ ανέβασε την διαφορά στο 7-12. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις Νταμπλούχες Ελλάδος μπροστά στο σκορ με 11-17. Παρόμοια η κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πελεκίδη, αφού του το επέτρεψαν οι συνθήκες, να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στις παίκτριές του και τον ΠΑΟΚ Mateco να φτάνει στο +10 στο 42′ (13-23) με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 20-31.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου, όπου και θα υποδεχθεί στο κλειστό της Μίκρας ως τυπικά γηπεδούχος την ΑΕΣΧ Πυλαίας, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Μέταλουργκ – ΠΑΟΚ: 20-31

Συνολικό σκορ: 37-57

Διπλάρα με ανατροπή και τέλος στο άγχος για τον ΠΑΟΚ Β!

Ο ΠΑΟΚ Β έμεινε πίσω στο σκορ από τον Αιολικό που έπαιζε ίσως το τελευταίο του «χαρτί» για την...