Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Αποκλεισμός και… τέλος η σεζόν για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα για τον δεύτερο αγώνα της φάσης των 5-8 της Α1 μπάσκετ γυναικών και γνώρισε δεύτερη ήττα με 60-78 και τερμάτισε στην όγδοη θέση του πρωταθλήματος 2023/24.

Ο Δικέφαλος είχε πάρα πολλά προβλήματα και χαρακτηριστικό είναι πως στο παιχνίδι αγωνίστηκε μόνο η Ουόκερ από ξένες αθλήτριες, ενώ από τις Ελληνίδες έπαιξαν κυρίως κορίτσια από την «ασπρόμαυρη» ακαδημία.

Παρά τα προβλήματα πάντως, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και πήρε προβάδισμα με 15-11 και 24-19, με το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 24-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης και κάπως έτσι το 24-22 έγινε 26-31 και στην συνέχεια 30-39, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 35-43.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ προσπαθούσε όμως όπως είναι λογικό δεν μπορούσε, με αποτέλεσμα ο ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει προβάδισμα 19 πόντων (37-56) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια, ο Δικέφαλος κατάφερε να μαζέψει κάπως την διαφορά, με το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου να είναι 46-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να κρατήσουν όσο το δυνατόν πιο χαμηλά γινόταν τα επίπεδα της διαφοράς, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να φτάνει στη νίκη και στο 2-0 της σειράς, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 60-78

Κέρδος για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και τον Άγγελο Αγγελίδη η χρησιμοποίηση πολλών νεαρών παικτριών (ελέω των απουσιών), αλλά και η πολύ καλή εμφάνιση της Σοφίας Σταματάκη, η οποία πέτυχε 23 πόντους σε 36:19 λεπτά.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ – ΠΑΣ Γιάννινα: 60-78

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 35-43, 46-60, 60-78