Ο Φώτης Ιωαννίδης είχε σταθεί άτυχος στο φιλικό της εθνικής με τη Γερμανία το βράδυ της περασμένης Παρασκευής, αφού τραυματίστηκε στον ώμο στα πρώτα λεπτά και έγινε αναγκαστική αλλαγή.
Και από τη στιγμή, που δεν μπορούσε να τεθεί στη διάθεση του Νίκου Παπαδόπουλου για το σημερινό φιλικό της εθνικής εναντίον της Μάλτας, αποχώρησε από την αποστολή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.
Σήμερα έγινε γνωστό ότι τελικά έχει υποστεί κάκωση στον ώμο και επομένως θα χρειαστεί να μείνει εκτός δράσης για τις επόμενες δύο εβδομάδες, φορώντας επιπλέον και νάρθηκα ακινητοποίησης.
Μετά τις δύο αυτές εβδομάδες θα υπάρξει επανεκτίμηση της κατάστασής του, ώστε να φανεί εάν θα είναι έτοιμος να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση και να συμμετάσχει κανονικά στην προετοιμασία του Παναθηναϊκού.