Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πήρε μεγάλο διπλό ο ΠΑΟΚ

Νίκη για τον ΠΑΟΚ επί της Κηφισιάς στην Αθήνα με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

Με διάθεση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς διαφορά, έχοντας ως «όπλο» τα σερβίς του Πετρέα, 3-8. Η συνέχεια ήταν ανάλογη μέχρι τα μέσα του σετ, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί την διαφορά που είχε «χτίσει» στην αρχή, 12-16. Με τον Γιούντρις να είναι ασταμάτητος, οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν την διαφορά, 18-21. Στους τελευταίους πόντους οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας στον πόντο, 23-24, ωστόσο με τρομερή επίθεση του Γιούντρις, ο ΠΑΟΚ με 23-25, έκανε το 0-1 στα σετ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, με τον Δικέφαλο να παίρνει μία μικρή διαφορά στην αρχή, 5-8. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσια, 15-16. Στην συνέχεια, ένας παλιός γνώριμος του ΠΑΟΚ, ο ακραίος Αμπράο, δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή του Δικεφάλου με τα σερβίς του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά σε κομβικό σημείο, 21-18. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν το σετ, με εκείνο να καταλήγει στην Κηφισιά με 25-22, 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να ελέγξει το παιχνίδι. Οι «ασπρόμαυροι» δημιούργησαν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 6-8, το οποίο αύξησαν στην συνέχεια, 13-16, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες τόσο από τον διαγώνιο τους, Γιούντρις, όσο και από τους κεντρικούς, Πετρέα και Μπράουν. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα του, 18-21, για να οδηγηθεί στην συνέχεια με 22-25 στο 1-2 στα σετ.

«Φουριόζος» μπήκε στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην Κηφισιά. Ο Δικέφαλος παίζοντας όμορφο και ουσιαστικό βόλεϊ ξέφυγε από νωρίς, 9-16. Με τους Γιούντρις, Μπράουν και Πετρέα να παίρνουν σημαντικές βοήθειες στην επίθεση από τους Τζιουμάκα και Κουμεντάκη, οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να ανεβάζουν όλο και περισσότερο την διαφορά. Ο Δικέφαλος εν τέλη πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν, κάνοντας με 20-25 το 1-3 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου και ώρα 19:15, στο PAOK Sports Arena, κόντρα στον ΑΟΝΣ Μίλωνα.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 23-25

2ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-22

3ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 22-25

4ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 51 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 15 (10/11επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 12 (4/7επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Γουόλς 5 (1/2επ., 4 μπλοκ), Σωτηρίου (67%υπ., 33%επ.), Κουκλίνσκι 4 (4/14επ., 48%υπ., 12%αρ.), Άντρις 25 (19/39επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 71%υπ., 29%αρ.), Τζιουμάκας 6 (5/8επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/12επ., 3 μπλοκ, 57%υπ., 14%αρ.), Αντωνίου (λ.).

Δικογραφία σε βάρος του Αλμέιδα για το επεισόδιο στην Τούμπα

Δικογραφία σχηματίζεται σε βάρος του προπονητή της ΑΕΚ Ματίας Αλμέιδα για όσα συνέβησαν μετά τη λήξη του αγώνα με...