Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Τη γλίτωσε ο Ολυμπιακός

Ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες, κυρίως, στο α΄ μέρος, κόντρα στον Ολυμπιακό, δεν σκόραρε, όμως, κι έμεινε στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα εκρηκτικό α΄ 20λεπτο, χωρίς, όμως, να βρουν το γκολ. Μόλις στο 1΄ ο Νάρεϊ έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη, ο οποίος είχε σωτήριες για την εστία του επεμβάσεις στις προσπάθειες των Ζίβκοβιτς (2΄), Κωνσταντέλια (6΄) και Κουλιεράκη (17΄). Ο Ολυμπιακός φάνηκε επιθετικά στο 23΄, όταν το σουτ του Χάμες Ροντρίγκες σταμάτησε στα δοκάρια του Κοτάρσκι, ενώ λίγο πριν τη λήξη του α΄ μέρους το σουτ του Ολιβέιρα έφυγε άουτ.

Χρειάστηκε να φθάσουμε στο 72΄ για την πρώτη μεγάλη φάση στο β΄ μέρος, όταν ο Αουγκούστο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει, χωρίς τελικά ν’ αλλάξει την κατάσταση.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ινγκασον, Κουλιεράκης (70΄ Νέσμπεργκ), Ρ. Σοάρες, Ντάντας (72΄ Σβαμπ), Αουγκούστο, Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας (90΄ Μπίσεσβαρ) , Ζίβκοβιτς (72΄ Τόμας), Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (80΄ Ραμόν), Ροντρίγκες (80΄ Σαμασέκου), Μασούρας (61΄ Κανός), Μπακαμπού (75΄ Ελ Αραμπί).