Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Υπερπρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ σε έναν συναρπαστικό τελικό στου Ρέντη, επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-3 στα σετ και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του το Σούπερ Καπ!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι, καθώς πήρε προβάδισμα με 0-3 και 1-4, όμως ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον Κυπελλούχο Ελλάδας να πάρει διαφορά και πέρασε μπροστά με 5-4.

Από εκεί και πέρα καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει μεγάλο προβάδισμα, ενώ υπήρξαν και πολλά χαμένα σερβίς και από τις δύο πλευρές. Το σετ κρίθηκε στο φινάλε, με τον Δικέφαλο να φτάνει στο 0-1 με 25-27 με μπλοκ του Σαμουιλένκο στον Τζούριτς και επίθεση του Ντεν Ντρις.

Το δεύτερο σετ ήταν και αυτό κλειστό μέχρι τα μέσα του και σε ένα σημείο όπου ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών πόντων (17-14). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει όμως δεν το κατάφερε και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με 25-21.

Πολύ καλά μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ και με άσσο του Τρούχτσεβ πήρε προβάδισμα με 5-8 και 9-12, όμως ο Ολυμπιακός έφερε το σετ στα ίσα με τρεις αναπάντητους πόντους του Στερν για το 12-12.

Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος βρέθηκαν ξανά στο +3 με 12-15 και ανέβασαν την διαφορά στο 14-20, φτάνοντας χωρίς προβλήματα στο 1-2 με επίθεση του Ντεν Ντρις και με 20-25.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με 5-2, το οποίοι και αύξησε σε 14-8. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει και ο Ολυμπιακός με 25-18 έστειλε το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά και με δύο μπλοκ του Σαμουιλένκο και έναν άσσο του Τρούχτσεβ, πήρε προβάδισμα τριών πόντων με 4-7 και στην αλλαγή τερέν ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα με 6-8.

Με μπλοκ από τους Γαλιώτο και Λινάρδο, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πήραν προβάδισμα με 6-10 και με πάιπ του Φαν Χάρντερεν ο ΠΑΟΚ έφτασε το σκορ στο 10-14, για να πάρει τελικά τον τίτλο με 2-3 και 12-15 με επίθεση του Τρούχτσεβ.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι είναι προγραμματισμένη για το επόμενο Σάββατο 3 Φεβρουαρίου, όπου θα αντιμετωπίσει στην Πολίχνη της Θεσσαλονίκης τον Πήγασο.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 2-3

Τα σετ: 25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15

Αταλάντα και Λεβερκούζεν έκλεισαν θέση στον τελικό του Europa League

Το αήττητο της Λεβερκούζεν δεν έσπασε ούτε από την Ρόμα (2-2) και η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε το...