Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Βόλεϊ γυναικών: Νίκη ουσίας και ψυχολογίας

Μετά από μεγάλη μάχη ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από την έδρα της Θέτιδας Βούλας με 3-2 σετ για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών.

Ο Δικέφαλος ανεβαίνει στους 17 βαθμούς, όσους έχει και η Θέτις με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στην 5η θέση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ (τα σετ: 25-16, 23-25, 25-23, 21-25). Από το ξεκίνημα του τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι πηγαίνοντας στην αλλαγή τερέν μπροστά με 5-8, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά (6-10) με άσο της Τσιόγκα. Οι γηπεδούχες πλησίασαν απειλητικά με το 11-14 να γίνεται 13-14. Εκεί όμως η Ουίλιαμς τελείωσε το ματς με 13-15 χαρίζοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 2-3 σετ.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του στην ρεβάνς με την Βισμπάντεν την Τετάρτη στις 20:30 για τη φάση των 8 της main phase του Challenge Cup, με τον Δικέφαλο να ψάχνει νίκη με 0-3 ή 1-3 σετ στη Γερμανία για να στείλει το ματς σε «χρυσό» σετ.

Προηγούμενο άρθροΜπάμπα και… γκολ! (vid)
Επόμενο άρθροΣκόρερ και ο Μεϊτέ! (Vid)

Δουλειά χωρίς πίεση και Σάστρε

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να δουλέψει χωρίς τη συνεχόμενη πίεση των αγώνων με παίκτες και προπονητικό επιτελείο να το απολαμβάνουν. Αναλυτικά...