Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Βήμα πρόκρισης στους «16» για τον ΠΑΟΚ!

Για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του CEV Women’s Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Πρόστεχοφ, της οποίας και επικράτησε με 3-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην φάση των «16», ακόμα και αν αγωνίστηκε χωρίς διαγώνιο, αφού Τσούμπα και Οικονομίδου αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμού.

Ο επαναληπτικός αγώνας που θα διεξαχθεί στην Τσεχία, είναι προγραμματισμένος για την επόμενη Πέμπτη 16 Νοεμβρίου στις 20:00 ώρα Ελλάδος και 18:00 τοπική.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκα καλά στο παιχνίδι, ελέω και των απουσιών στην διαγώνιο με Τσούμπα και Οικονομίδου εκτός και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-6, όμως ο Δικέφαλος με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 10-6.

Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Ζάκοτς, ανέβασε την απόδοσή της και με πρωταγωνίστρια την Ουίλιαμς, πήρε διαφορά ασφαλείας και έφτασε εύκολα στο 1-0 με 25-19.

Πολύ άσχημο ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, με την Πρόστεχοφ, να παίρνει προβάδισμα με 2-11, όμως ο Δικέφαλος επέστρεψε και με σερί 10-3, μείωσε σε 12-14.

Οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν σε 15-15, όμως οι φιλοξενούμενες φάνηκαν να είναι κοντά στην ισοφάριση, αφού πήραν προβάδισμα με 18-22 και 21-24. Παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΟΚ με δύο μπλοκ της Βίγκαρς και επιθέσεις της Ουίλιαμς, έκαναν νέα ανατροπή στο σετ και με 27-25, έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και με πρωταγωνίστρια την Μιλάνοβα, πήρε προβάδισμα με 12-4. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Δικέφαλο να παίρνει διψήφιο προβάδισμα με 16-6 και έφτασε εύκολα στο 3-0 με 25-19.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Ντάρκο Ζάκοτς, είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 11 Νοεμβρίου, όπου στις 18:30 θα αντιμετωπίσει τους Πρωταθλητές Πεύκων σε εκτός έδρας παιχνίδι.

ΠΑΟΚ – Πρόστεχοφ: 3-0

Τα σετ: 25-19, 27-25, 25-19

Αλέγκρι σε δημοσιογράφο: «Θα έρθω να σου ξεριζώσω τα αυτιά»

Έξαλλος ήταν ο Μασιλιμιάνο Αλέγκρι με την λήξη του τελικού Κυπέλλου Ιταλίας παρόλο που η Γιουβέντους το κατέκτησε με...