Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Το σήκωσαν οι κοριτσάρες του ΠΑΟΚ! (pics)

Το γυναικείο τμήμα χάντμπολ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σήμερα (3/5) εντός έδρας την Νέα Ιωνία της οποίας και επικράτησε με 23-15, με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να κατακτήσει το έκτο πρωτάθλημα της ιστορίας του και μάλιστα πέμπτο συνεχόμενο!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκαν με 2-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα, χάρις σε δύο σερί τέρματα της Ζυγούρα, ενώ ο Δικέφαλος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, παίρνοντας πεοβάδισμα με 6-3 στο 11′.

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι με τη Νέα Ιωνία να μειώνει σε 6-5 στο 16′, αλλά ο Δικέφαλος δεν πτοήθηκε και στο 23′ με γκολ της Νταμπέβσκα, προηγήθηκε με 10-6, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 12-7, χάρις με εύστοχο πέναλτι της Χατζηπαρασίδου.

Το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και με εύστοχο πέναλτι της Χατζηπαρασίδου στο 40′, βρέθηκε μπροστά με  σκορ 16-10.

Οι Πρωταθλήτριες Ελλάδος συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και δέκα λεπτά πριν το φινάλε ήταν μπροστά με 19-13 και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, με το τελικό αποτέλεσμα του τέταρτο τελικού να είναι 23-15.

ΠΑΟΚ – Νέα Ιωνία: 23-15

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-4, 9-6, 10-7, 12-7 (ημχ.) 13-10, 16-10, 17-13, 19-13, 21-13, 23-15

Ξεμπέρδεψε και περιμένει το φινάλε ο ΠΑΟΚ Β

Με την νίκη στην έδρα του Αιολικού με 2-1, ο ΠΑΟΚ Β εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην...