Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Τα έκανε μαντάρα και στο ντέρμπι της Πορτογαλίας

Ο Ζοάο Πινέιρο, διαιτητής VAR στο πρόσφατο ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός, κλήθηκε να διευθύνει το χθεσινό ντέρμπι της Πορτογαλίας μεταξύ της Πόρτο και της Μπενφίκα (0-1), ωστόσο η διαιτησία του προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από την πλευρά της Πόρτο, με τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο να είναι έξαλλος με το διαιτητή.

Το ίδιο κι οι οπαδοί της Πόρτο, που «βράζουν» στα Social Media για τις αποφάσεις του Πινέιρο, που στο 27΄ απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Εουστάκιο, αφήνοντας τους «Δράκους» με 10 παίκτες, ενώ στο 72ο λεπτό μέτρησε το γκολ της Μπενφίκα, που είχε ακυρώσει ως οφσάιντ, μετά από υπόδειξη του VAR. Επιπλέον, στην Πόρτο θεωρούν πως θα έπρεπε να αποβληθεί και ο δεξιός μπακ της Μπενφικά, Μπα στο πρώτο ημίχρονο.

Οταν ο Κονσεϊσάο (αποβλήθηκε στο τέλος του αγώνα) ρωτήθηκε για τη διαιτησία του Πινέιρο δεν έκρυψε τον εκνευρισμό του, αποχωρώντας από την αίθουσα Τύπου.