Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Στον… κόσμο του ο Τερίμ: «Είδε» δύο κόκκινες στον ΠΑΟΚ!

Σε δύσκολη θέση ο Φατίχ Τερίμ μετά την ήττα της ομάδας του από τον ΠΑΟΚ, καταφεύγοντας σε φθηνές δικαιολογίες περί διαιτησίας.

Μεταξύ άλλων, είπε στη συνέντευξη Τύπου:  «Μέχρι στιγμής δεν είχα πει τίποτα για τους διαιτητές, μόνο μία φορά είπα για την καθυστέρηση. Αλλά η ερώτηση είναι η εξής: ο Σπόραρ γιατί του έκαναν ράμματα στο κεφάλι και είναι και φάουλ. Δεν είναι δεύτερη κίτρινη κάρτα αυτό; Συγχαρητήρια, όπως και να ‘χει, κέρδισαν οι αντίπαλοι. Δεν θέλω να δείξω τον διαιτητή ως δικαιολογία. Ήταν κόκκινη για μένα η φάση του Μπερνάρ στο πρώτο ημίχρονο και του Κετζιόρα δεύτερη κίτρινη. Μπορεί να είναι η φάση του Αράο φάουλ, εσείς πρέπει να συνεχίσετε το παιχνίδι και να το τσεκάρετε στο VAR. Η Ελλάδα, το πρωτάθλημα δεν αξίζει τέτοιου είδους διαιτητές που δεν έχουν ποιότητα. Αν ήταν 30 χρόνων καλός διαιτητής, η UEFA θα τον είχε δει και θα τον είχε ανεβάσει. Δεν είναι μόνο ότι έκανε φάουλ. Τον έχει χτυπήσει με τον αγκώνα. Δεν λέω τίποτα για τη νίκη που πήρε ο ΠΑΟΚ, συγχαρητήρια. Όπως είπα το ελληνικό πρωτάθλημα δεν αξίζει τέτοιους διαιτητές που δεν έχουν ποιότητα. Μέσα σε αυτό το παιχνίδι, μετά που βρήκαμε και την ισοπαλία, θα μπορούσαμε να περάσουμε μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο έχουμε αρκετές ευκαιρίες μέχρι να δεχτούμε το τρίτο γκολ. Η σύντομη απάντηση στην ερώτησή σας, εμείς δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε στις πολλές ευκαιρίες που κάναμε κι αυτοί το έκαναν.

Αν θεωρεί ότι είναι θέμα ΕΠΟ ή UEFA να στείλει στην Ελλάδα καλούς διαιτητές: «Η Ομοσπονδία προσπαθεί για το καλύτερο. Έχει πάρει μία τέτοια απόφαση για να πάνε τα πράγματα καλύτερα. Εγώ απλά σκέφτομαι ότι το ελληνικό πρωτάθλημα αξίζει καλύτερους διαιτητές, πιο ποιοτικούς. Γιατί σε τέτοιου είδους αγώνες, κάνουν τη διαφορά οι μικρές λεπτομέρειες. Στην κόκκινη και στο πέναλτι δεν το σκέφτηκε καθόλου, το έδωσε. Εγώ είδα τις φάσεις, δεν μιλάω έτσι. Ένας διαιτητής με ποιότητα που έχει και την εμπειρία, μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι κι αν υπάρχει φάουλ να το γυρίσει το VAR. Τώρα θέλω να σας πω και για τα 4 λεπτά. Μόνο 2:40 ήταν το γκολ. Το λιγότερο έπρεπε να είναι 7 λεπτά, πώς μπορεί να δίνει 4. Δεν θέλουμε από σένα κάτι. Απλά 4 λεπτά δεν ήταν σωστό. Γιατί όταν έχουμε διαφορά ένα γκολ, μπορούμε να το γυρίσουμε. Έχουν γίνει πάρα πολλά πράγματα. Δεν είμαι άνθρωπος που θα δικαιολογηθώ για τους διαιτητές, αλλά έχουν γίνει τόσα πολλά πράγματα»,

ΑΣ ΠΑΟΚ: «Πάμε όλοι Παλατάκι!»

Ο ΠΑΟΚ δίνει το δεύτερο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος και ο «ασπρόμαυρος» ΑΣ έστειλε...