Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Στο γήπεδο, που έκανε ντεμπούτο πρωταθλήματος!

Πώς τα φέρνει η ζωή… Ο Γιάννης Μιχαηλίδης, που θα είναι ο αντικαταστάτης του τιμωρημένου Κωνσταντίνου Κουλιεράκη στο ντέρμπι με τον Αρη, θα κληθεί να συμμετάσχει σε ένα ιστορικό για τον ΠΑΟΚ παιχνίδι στο γήπεδο, που ο ίδιος έκανε ντεμπούτο πρωταθλήματος πριν από τέσσερα χρόνια!

Ηταν 28 Ιουνίου 2020 (φωτ.), όταν ο Δικέφαλος είχε επικρατήσει 2-0 του Αρη στη φάση των πλέι οφ με τα γκολ των Βαρέλα (36΄) και Σφιντέρσκι (στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου). Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα στο παιχνίδι του “Κλεάνθης Βικελίδης”, ο Αμπέλ Φερέιρα έβαλε στον αγώνα τον Μιχαηλίδη αντί του Μάτος, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον 20χρονο-τότε-κεντρικό αμυντικό να κάνει ντεμπούτο πρωταθλήματος.

Ο Μιχαηλίδης είχε αγωνιστεί με την πρώτη ομάδα του ΠΑΟΚ σε δύο αγώνες κυπέλλου, που είχαν προηγηθεί το χειμώνα του 2020. Πιο συγκεκριμένα, είχε παίξει ως αλλαγή στο εντός έδρας ματς της 15ης Ιανουαρίου κόντρα στον ΟΦΗ (4-1), όπως και σχεδόν ένα μήνα μετά (12 Φεβρουαρίου) εναντίον του Παναθηναϊκού (0-1).

Η φετινή πιο πρόσφατη συμμετοχή του Μιχαηλίδη ήταν στο 1-1 της Λαμίας πριν σχεδόν ένα μήνα.