Πέμπτη, 30 Μαΐου, 2024

Πάτησε τον Παναθηναϊκό και πήγε τελικό ο ΠΑΟΚ!

Για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο Final-4 της Καλαμάτας, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό, του οποίου και επικράτησε με ανατροπή με 3-1 και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό!

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για αύριο (1/4) στις 21:30 όπου ο Δικέφαλος θα υπερασπιστεί το τρόπαιό του κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι ξεκίνησε με τους Ουόλς, Ράπτη, Γιόρνα, Ντεν Ντρις, Βουλκίδη, Σκρεντάου και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Σε ένα φοβερό πρώτο σετ, οι δύο ομάδες δεν είχαν πάρει διαφορά δύο πόντων, μέχρι και το 17-17. Με μπλοκ του Σκρεντάου στον Ερνάντες, ο Δικέφαλος πήρε διαφορά τριών πόντων, με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε 20-20.

Με μονό μπλοκ του Γιόρνα, ο ΠΑΟΚ πήγε στο 22-20 και στην συνέχεα στο 24-22, όμως ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Πετρέα, Ερνάντες και Κοβάρ, έκανε την ανατροπή και το 0-1 με 25-27.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος ήταν από την αρχή κυρίαρχος και προηγήθηκε με 7-4 και 15-9. Με δύο σερί άσσους του Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στους εννιά (19-10) και έφτασε εύκολα στο 1-1 με 25-17.

Πολύ καλά ξεκίνησε και στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας προβάδισμα με 5-1, ενώ στην συνέχεια ο Γιόρνα δυσκόλεψε πολύ την υποδοχή του Παναθηναϊκού από το σερβίς και ο Δικέφαλος έφτασε την διαφορά σε επίπεδα double score (14-7).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 18-13, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του και ο ΠΑΟΚ με 25-20, έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε ένα προβάδισμα δύο πόντων στην αρχή του τέταρτου σετ με 6-4, 7-5, 8-6, 9-7 και 10-8, όμως ο Παναθηναϊκός με σερί 0-4, έφτασε στο 10-12 και στην συνέχεια στο 11-14.

Ο Δικέφαλος αντέδρασε και από το 14-16 βρέθηκε μπροστά με 17-16. Με άσσο του Βουλκίδη ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 21-18 και με επίθεση του Ντεν Ντρις με 23-20, για να κερδίσει ο ΠΑΟΚ με 25-22 και 3-1, παρ’ όλο την μείωση του σκορ σε 23-22 από τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 3-1

Τα σετ: 25-27, 25-17, 25-20, 25-22

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Conference League

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Conference League χάρη σε γκολ του Ελ Καμπί στο 116΄. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές...