Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο οδήγησε την Πόρτο στην κατάκτηση του κυπέλλου

Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό, που κρίθηκε στην παράταση, η Πόρτο του Σέρτζιο Κονσεϊσάο κατέκτησε το κύπελλο Πορτογαλίας, νικώντας τη Σπόρτιγκ Λισαβώνας με 2-1.

Είκοσι λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα ο Τζέρι Σεντ Τζουστ άνοιξε το σκορ για τη Σπόρτιγκ, όμως πέντε λεπτά αργότερα η Πόρτο έφθασε στην ισοφάριση χάρη στο γκολ του Εβάνιλσον. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-1, ωστόσο από το 29΄ η ομάδα της Λισαβώνας αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Τζέρι Σεντ Τζουστ (ο παίκτης, που είχε ανοίξει το σκορ) με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο β΄ μέρος δεν άλλαξε τίποτα κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Και στο 100΄ ο Ταρέμι ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, δίνοντας την πρωτοπορία του σκορ στην ομάδα της Πόρτο (ένα λεπτό αργότερα είχε αποβληθεί από τον πάγκο του ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο).

Ο… μάγος Γιάννης Κωνσταντέλιας

Η παρουσίαση του ρόστερ των πρωταθλητών συνεχίζεται από τον ΠΑΟΚ και σειρά πήρε ο… μάγος, Γιάννης Κωνσταντέλιας, που έκανε...