Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Nίκησε, αλλά αγωνιά ο ΠΑΟΚ

Για την 6η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Ορεστιάδα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον τοπικό Άθλο, του οποίου και κατάφερε να επικρατήσει με 0-3, στο ντεμπούτο του Άλεξ Τρούχτσεβ με τα «ασπρόμαυρα». Αγωνία για την κατάσταση του Ντεν Ντρις, που χτύπησε προς το τέλος του πρώτου σετ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 8-12 και 10-14, όμως δεν μπόρεσε να το διατηρήσει, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το σετ στα ίσα (17-17) ενώ κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 19-18.

Στην συνέχεια, ο Δικέφαλος «έχασε» με τραυματισμό τον Ντεν Ντρις στο 20-19, όμως ο Χρήστος Σαλταφερίδης που τον αντικατέστησε ανταποκρίθηκε στις ιδιαιτερότητες του σετ και ο ΠΑΟΚ έφτασε στην δύσκολη κατάκτησή του με 23-25.

Στο δεύτερο σετ και χωρίς Βαν Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ, μπόρεσε και πήρε προβάδισμα με 6-9, το οποίο κατάφερε να το αυξήσει σε 12-17. Οι «ασπρόμαυροι» δεν κινδύνεψαν καθόλου και έφτασαν εύκολα στο 0-2 με 18-25.

Στο τρίτο σετ, ο Άθλος έπαιξε το… τελευταίο του χαρτί και τα έδωσε όλα για να μην χάσει, με τις δύο ομάδες να ξεκινάν μαζί στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 12-15, όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και πέρασαν μπροστά με 18-17.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπέρασαν ξανά με 20-22 και 21-23, αλλά ο Άθλος ισοφάρισε σε 23-23 και έφτασε στο τρίποντο με επίθεση του Τρούχτσεβ και 24-26.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου στις 17:00, όπου και θα υποδεχθεί ξανά τον Άθλο Ορεστιάδας στο κλειστό της Μίκρας και όχι στο PAOK Sports Arena, για τον πρώτο προημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Άθλος Ορεστιάδας – ΠΑΟΚ: 0-3

Τα σετ: 23-25, 18-25, 24-26