Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Μπάσκετ: Ήττα από το Περιστέρι και νέος τραυματισμός

Την ήττα με 78-63 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από το Περιστέρι, σε φιλικό παιχνίδι, με τα προβλήματα να μην σταματούν για τον Δικέφαλο, αφού μετά τους Μαργαρίτη και Σχίζα, που δεν ταξίδεψαν καν με την αποστολή, τραυματίστηκε και ο ΜακΝίς!

Πιο συγκεκριμένα, ο Αμερικανός ψηλός δεν αγωνίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους του φιλικού, αφού γύρισε το πόδι του, με αποτέλεσμα να μένει εκτός, και πλέον να αναμένονται τα νεότερα από τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε 23-25 στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιούργησε διαφορά ακόμη και 8 πόντων (29-37) στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, ωστόσο στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά (46-43).

Ο ΠΑΟΚ mateco πέτυχε μόλις 6 πόντους στην 3η περίοδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 (59-49) στο 30΄ και δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στη συνέχεια, με προφανή την επίδραση και της κούρασης στην προσπάθεια της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-43, 59-49, 78-63

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: Mitrou-Long 2, Ragland 10 (1), Dangubic 5 (1), Ξανθόπουλος 2, Hands 15, Πουλιανίτης 2, Κασελάκης 12, Renfro 12, Williams 5 (1), Χουγκάζ 9 (1), Ζούγρης 4.

ΠΑΟΚ mateco: Flatten 8 (2), Gilmore 8, McNeace 8, Harrison 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 13, Fridriksson, Αρσενόπουλος 2, Σωτηρίου 12, Beliauskas 8 (2).

Το «ασπρόμαυρο» παρελθόν του Γκρίνφιλντ

Όπως ενηρωθήκατε νωρίτερα, ο Ισραηλινός Όρελ Γκρίνφιλντ θα είναι ο διαιτητής του κρίσιμου ντέρμπι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ανάμεσα σε...