Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Μια… χαλαρή βραδιά στο Δουβλίνο

Με δύο γκολ του Σαλπιγγίδη και ένα του Φωτάκη, όλα στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει εκτός έδρας τη Σάμροκ Ρόβερς με 3-1 για την 4η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ σαν σήμερα πριν από έντεκα χρόνια.

Μόλις στο 6΄ ο Σαλπιγγίδης είχε ανοίξει το σκορ (ένα λεπτό νωρίτερα ο Βιεϊρίνια είχε δοκάρι), στο 35΄ ο Φωτάκης διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων και στο 38΄ ο Σαλπιγγίδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι Ιρλανδοί ήταν να μειώσουν (στο β΄ μέρος) σε 1-3, γλιτώνοντας ένα τέταρτο γκολ στο 69΄, όταν ο Βιεϊρίνια είχε πάλι δοκάρι.

Για την ομάδα του Λάσλο Μπόλονι είχαν αγωνιστεί οι Χαλκιάς, Γεωργιάδης (88′ Αποστολόπουλος), Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης (90′ Παπάζογλου), Μαλεζάς, Λίνο, Φωτάκης (64′ Μπαλάφας), Βιεϊρίνια, Λάζαρ, Σνάουτσνερ και Αρίας.