Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

«Ξεμπέρδεψε» με Καματερό και τώρα… Κύπελλο

Για την 13η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco υποδέχτηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα τον ΓΑΣ Καματερού, του οποίου και επικράτησε πολύ εύκολα με 34-16 και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος. Μάλιστα, το ντεμπούτο της με την φανέλα του Δικεφάλου έκανε και η Γιοβίσεβιτς.

Αξιοπρεπώς στάθηκε στα πρώτα λεπτά το Καματερό, το οποίο έμεινε κοντά στο σκορ στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, όπου ο Δικέφαλος είχε προβάδισμα με 11-9, ενώ οι παίκτριες του Πελεκίδη πραγματικά… έσπασαν τα δοκάρια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος ανέβασαν ρυθμούς στην άμυνα και βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση, καταφέρνοντας να σκοράρουν έξι ακόμη τέρματα, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 16-10. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ mateco ανέβασε τους ρυθμούς του, βρίσκοντας εύκολα γκολ με Σεβδίλη και Μποριζόφσκα, αυξάνοντας την διαφορά στο 38′ στα δέκα τέρματα με 22-12.

Στην συνέχεια της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ mateco ήταν πραγματικά ασταμάτητος και παίζοντας φοβερά σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκε μόλις έξι γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά επικράτησε με 34-16. Η επόμενη (ορισμένη) αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη είναι την Κυριακή 17 Μαρτίου στις 16:00, όπου θα αντιμετωπίσει στην Άρτα την τοπική Αναγέννηση για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Ωστόσο, στις 9 και 10 Μαρτίου είναι προγραμματισμένο το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου ο ΠΑΟΚ mateco θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό το Πανόραμα, με σκοπό να επιστρέψει στην κατάκτηση του συγκεκριμένου τίτλου, μετά τον περσινό χαμένο τελικό.

ΠΑΟΚ mateco – ΓΑΣ Καματερού: 34-16

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 6-3, 7-6, 11-9, 16-10 (ημχ.) 20-12, 23-12, 25-12, 28-12, 32-15, 34-16

ΕΛ.ΑΣ: «Απαγορεύονται οι συγκεντρώσεις λόγω Άρης-ΠΑΟΚ!»

Η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης πήρε την απόφαση να απαγορευτούν οι συγκεντρώσεις οργανωμένων και μη οπαδών του ΠΑΟΚ και...