Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Κέρδισε τον Ολυμπιακό και… καπάρωσε την τρίτη θέση ο ΠΑΟΚ!

Για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στο «Σπίτι του Χάντμπολ», τον Ολυμπιακό, του οποίου και επικράτησε με 26-21 και με 31 βαθμούς κατέκτησε την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Στα Play Off λοιπόν, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την ΑΕΚ, με την πρόκριση να κρίνεται στις δύο νίκες. Οι μέρες και οι ώρες των αγώνων θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες από την ΟΧΕ.

Φορτσάτος από την κατάκτηση του Κυπέλλου ξεκίνησε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μόλις στο έβδομο λεπτό πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με 6-2 στο έβδομο λεπτό. Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και με σερί 0-4 έφερε το ντέρμπι στα ίσα με 6-6. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα με 10-8, όμως οι φιλοξενούμενοι με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν γκολ και έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία κατά την διάρκεια του ημιχρόνου με 10-10.

Φοβερά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε τερμάτων με 17-12 στο 38′. Με τον Λευτέρη Παπάζογλου να… κατεβάζει ρολά, οι «ασπρόμαυροι» είχαν διαφορά ασφαλείας πέντε τερμάτων με 20-15 στο 45′.

Στην τελική ευθεία του ντέρμπι, οι «ασπρόμαυροι» με γκολ του Ράντσανς στο 52′ πήραν προβάδισμα με 23-17 και τελικά έφτασαν σε μια άνετη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι να είναι 26-21- υπέρ του ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 26-21

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 6-6, 8-7, 10-8, 10-10 (ημχ.) 14-12, 18-13, 20-15, 21-17, 23-19, 26-21