Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Κέρδισε τη Λαμία στο Παλατάκι ο ΠΑΟΚ

Για την 5η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τη Λαμία, της οποίας και επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-1. Μόνο στο τέταρτο σετ, επιβλήθηκε εύκολα ο Δικέφαλος κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας.

Νευρικά ξεκίνησαν το σετ οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με 15-9. Ο Δικέφαλος έφτασε και στο +7 με 21-14, αλλά και με 24-18 όμως σε εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» πάτησαν… παύση.

Και αυτό γιατί η Λαμία, όχι μόνο επέστρεψε αλλά έκανε σερί 0-7 και το 24-18 έγινε 24-25. Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση, με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος και με μπλοκ της Πολυνοπούλου, έκανε το 1-0 με 32-30.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τον ΠΑΟΚ, αφού η Λαμία πήρε προβάδισμα με 3-8. Ο Δικέφαλος απάντησε με σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 10-8. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτριες του Ζάκοτς δεν μπόρεσαν να πάρουν κάποιο ισχυρό προβάδισμα, με το σετ να κρίνεται και αυτό οριακά και τελικά τη Λαμία να ισοφαρίζει με 24-26.

Στο τρίτο σετ, η Λαμία σόκαρε ξανά τον ΠΑΟΚ, αφού πήρε προβάδισμα με 0-4 και 3-8. Η ομάδα του Ζάκοτς μάζεψε την διαφορά και πέρασε μπροστά με 14-13, ενώ κατάφερε να πάρει και διαφορά με 18-14.

Σε εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος έχασε και πάλι τον ρυθμό του και οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 18-18. Το σετ έμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος και με επίθεση της Μιλάνοβα, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 με 25-23.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 4-1, ενώ στην συνέχεια ανέβασαν την διαφορά στο +6 (15-9). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κρατά σταθερά το προβάδισμα (20-15) και έκανε το 3-1 με 25-17.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Ντάρκο Ζάκοτς είναι προγραμματισμένη την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου στις 19:00, όπου θα αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας παιχνίδι τον Απολλώνιο, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών.

ΠΑΟΚ – ΑΟ Λαμίας: 3-1

Τα σετ: 32-30, 24-26, 25-23, 25-17

Τελευταία στιγμή του Μουργκ

Ο ΠΑΟΚ την Κυριακή 19 Μαΐου παίζει τον τελικό των τελικών στο Χαριλάου κόντρα στον Άρη. Ο Δικέφαλος θέλει...