Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ήττα για τον ΠΑΟΚ από τη Θήρα στο Παλατάκι

Για την 14η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου 20 Ιανουαρίου τον ΑΟ Θήρας, στο PAOK Sports Arena, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Ουίλιαμς, Τσιόγκα, Πολυνοπούλου, Κυπαρίσση, Κλέπκου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας μικρό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 5-2. Στη συνέχεια το σετ ισορρόπησε, 8-8, ενώ στην πάροδο του… έγειρε προς την πλευρά των φιλοξενούμενων, 11-16. Ο Δικέφαλος μείωσε, 12-16, ωστόσο ένα 0-4 σερί της Θήρας, δημιούργησε σημαντικό προβάδισμα, 12-20. Οι «ασπρόμαυρες» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με το 13-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Αντίδραση έβγαλε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ. Η αρχή μπορεί να ήταν ισορροπημένη, 8-8, ωστόσο η συνέχεια ήταν καθαρά… ασπρόμαυρη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει σημαντικό προβάδισμα, 17-12. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες, οι παίκτριες του Δικεφάλου συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό ρυθμό, έχοντας ως «όπλο» το μπλοκ, 21-14. Ο ΠΑΟΚ «έχτισε» επάνω σε αυτή την διαφορά, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-16, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος εμφάνισε την κόπωση του, καθώς προερχόταν από ταξίδι και απαιτητικό παιχνίδι στη Γερμανία. Οι φιλοξενούμενες το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και πήραν διψήφιο προβάδισμα στα μέσα του σετ, 6-16. Η εικόνα του τρίτου σετ δεν άλλαξε στην τελική ευθεία, με το 11-25 να κάνει το 1-2 στα σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα στους πρώτους πόντους του τέταρτου σετ, 4-8. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Δικεφάλου έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας στον πόντο, 8-9, ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε και πάλι, 8-14. Στην τελική ευθεία, οι «ασπρόμαυρες» ξεκίνησαν από δύσκολη θέση, 15-23, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν, 19-23. Η Θήρα βρήκε ματς-μπολ, 19-24, ο ΠΑΟΚ το «έσβησε», 20-24, ωστόσο το 20-25 διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, απέναντι στον Απολλώνιο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ γυναικών.

ΠΑΟΚ – Θήρα: 1-3

Τα σετ: 13-25, 25-16, 11-25, 20-25