Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Η Φιορεντίνα προκρίθηκε και περιμένει…

Η ομάδα, που θα περάσει από το ζευγάρι του ΠΑΟΚ με την Κλαμπ Μπριζ, θα αναμετρήσει στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ με τη Φιορεντίνα, η οποία επιβλήθηκε στη ρεβάνς της Βικτόρια Πλζεν με 2-0.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, αφού ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε με 0-0, αποτέλεσμα, με το οποίο είχε τελειώσει και το πρώτο ματς. Πάντως, από το 67΄ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας αποβολής του Καντού με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης, ο Γκονζάλες άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Kαι στο 108΄ η Φιορεντίνα διπλασίασε τα τέρματά της χάρη στο γκολ του Μπιράγκι.