Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Έριξε τεσσάρα η Κ19!

Η Κ19 του ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει επί της αντίστοιχης ομάδας του ΠΑΣ Γιάννινα με το επιβλητικό 4-1, με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να «σκαρφαλώσει» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα μόνος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ κόντρα στη ροή του ματς, καθώς στην πρώτη αντεπίθεση τους στο 30΄βρήκαν δίχτυα με τον Μόσχο.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ πίεσε τον ΠΑΣ και στο 53ο λεπτό του αγώνα ο Σμυρλής σκόραρε με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, κάνοντας το 1-1.

Είκοσι λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ της ανατροπής για τον Δικέφαλο. Ο Φίλων πήρε την κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και στο 72′ έγραψε το 2-1 με κεφαλιά.

Το τρίποντο «κλείδωσε» στο 83′ με τον Γκούμα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Φίλων πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην άνετη επικράτηση του.

Έτσι με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ βρίσκεται μόνος και πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα με 24 βαθμούς, τρεις πάνω από τον δεύτερο Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναθηναϊκό.