Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Ελευθερίας Μοσχάτου με 76-66, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Κιολεόγλου, Κατσαμούρη, Ουίλιαμς και Κολλάτου.

Ο Δικέφαλος παρά τις απουσίες μπήκε δυναμικά στον αγώνα. Μπορεί οι φιλοξενούμενες να ξεκίνησαν με ένα τρίποντο, οι «ασπρόμαυρες» όμως απάντησαν με το τρίποντο της Ουίλιαμς να πηγαίνει το σκορ στο 5-5. Ενώ στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και από το 9-9 πήγε στο 22-9 με δύο τρίποντα της Καρλάφτη και ένα Ουίλιαμς η οποία έκανε στη συνέχεια και το 2 στα 2 στις βολές, στο προβάδισμα συνέβαλε και η Κιλαζίδου με ένα δίποντο σουτ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 26-20.

Με τον ίδιο υψηλό ρυθμό συνεχίστηκε η αναμέτρηση, με την Καρλάφτη με ένα γρήγορο τρίποντο να πηγαίνει το σκορ στο 29-20. Στη συνέχεια η Κολλάτου με δύο τρίποντα έκανε το 32-23 και το 35-26 αντίστοιχα. Μετέπειτα, οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 40-41. Ωστόσο λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα, η Καρλάφτη με τρεις εύστοχες βολές διαμόρφωσε το σκορ σε 43-41, με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανέναρξη του παιχνιδιού, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και από τις δύο πλευρές. Η Καρλάφτη με ένα δίποντο πήγε στο σκορ στο 45-41 και μετά η κούραση έριξε το τέμπο του ΠΑΟΚ. Η Ελπίδα αρχικά ισοφάρισε 45-45 και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με το 45-50. Οι «ασπρόμαυρες» δεν σταμάτησαν να κυνηγούν το σκορ και με το δύο στα δύο της Κολλάτου στις βολές πήγαν το σκορ στο 47-50. Ενώ η Κιολεόγλου με τρίποντο ισοφάρισε σε 50-50. Στη συνέχεια η Κιλαζίδου με δύο δίποντα σουτ έκανε το 52-52 και το 54-54 αντίστοιχα. Η Καρλάφτη με ακόμη ένα δίποντο ισοφάρισε και πάλι 56-56. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Κιλαζίδου να ευστοχεί στις τρις από τις τέσσερις συνολικά βολές που κέρδισε και να πηγαίνει το σκορ στο 59-56.

Η τέταρτη και κρίσιμη περίοδος συνεχίστηκε με το ίδιο τέμπο. Η Καρλάφτη απάντησε με ένα δίποντο σε αυτό τον αντιπάλων και πήγε το σκορ στο 61-58. Στη συνέχεια η Κιολεόγλου και η Κολλάτου με δύο τρίποντα έκαναν το 66-60 και 69-62 αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα ο Δικέφαλος συνέχισε την σωστή διαχείριση του αγώνα και έφτασε τους δέκα πόντους την διαφορά. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το καλάθι-φάουλ της Κολλάτου, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 76-66.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, Το Σάββατο 7 Ιανουαρίου και ώρα 13:00, εντός έδρας, κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, για την 14η αγωνιστική της Α1.

Τα δεκάλεπτα:26-20, 43-41, 59-56, 76-66