Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Έκλεισε θέση στο Copa Africa ο Μπάμπα

Η Γκάνα αν και αγχώθηκε για λίγο, τελικά όχι μόνο πήρε την πρόκριση στο Copa Africa, αλλά με τη νίκη του με 2-1 κόντρα στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία, πανηγύρισε και την πρωτιά του πέμπτου προκριματικού ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 25ο λεπτό με γκολ του Μαφούτα, με τον Κούντους να ισοφαρίζει λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο που… έσπασαν καρδιές τελικά η Γκάνα ήταν αυτή που βρήκε το γκολ της νίκης στο 87ο λεπτό με σκόρερ τον Νουαμά και έτσι, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Στην δεύτερη θέση βρέθηκε η Ανγκόλα με εννιά, ενώ η Κεντροαφρικανική Δημοκρατία έμεινε εκτός με επτά, με τον όμιλο να ολοκληρώνει τον όμιλο με τρεις βαθμούς.

Έτσι, η Γκάνα και ο Ράχμαν Μπάμπα θα βρεθούν στα γήπεδα της Ακτής Ελεφαντοστού, με το τουρνουά να ξεκινά στις 13 Ιανουαρίου και να ολοκληρώνεται στις 11 Φεβρουαρίου.

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ αγωνίστηκε για 68 λεπτά και αντικαταστάθηκε από τον Γκιντεόν Μενσά.