Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Έχασε την μάχη, αλλά όχι τον πόλεμο ο ΠΑΟΚ

Για την ημιτελική φάση των play off της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην έδρα του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ και καλείται να αντιδράσει στον δεύτερο αγώνα της σειράς στο PAOK Sports Arena.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 25-23 και πήρε το πρώτο σετ, για να «απαντήσουν» αμέσως οι «πράσινοι» με 25-19, κάνοντας το 1-1. Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν μία ανάσα από το 1-2, καθώς προηγήθηκαν με 23-19 και 24-20.

Στο σημείο εκείνο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντέδρασε και με σερί 4-0 ισοφάρισε 24-24. Οι δύο μονομάχοι «βάδιζαν» χέρι-σέρι μέχρι το 29-29, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει δύο διαδοχικούς πόντους και να ολοκληρώνει την ανατροπή (31-29).

Στο 4ο σετ και με τη ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ, έφτασαν στο 23-18 και 24-19, αλλά ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε απόσταση… αναπνοής μειώνοντας σε 24-23. Τελικά οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν τον πόντο που τους χάρισε τη νίκη με 3-1 (25-23) και μπήκαν σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση στους τελικούς.