Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στον Πειραιά…

Για τον πρώτο μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, από τον οποίο και ηττήθηκε με 3-1, παρ’ όλο που προηγήθηκε με 0-1. Ο δεύτερος τελικός του πρωταθλήματος είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 22 Απριλίου στις 21:30, στο PAOK Sports Arena.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι ξεκίνησε με τους Ουόλς, Ράπτη, Γιόρνα, Ντεν Ντρις, Σκρεντάου, Βουλκίδη και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 2-5 και 5-9, όμως ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο μπλοκ και στο σερβίς και ισοφάρισε σε 11-11.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 13-11, όμως ο Δικέφαλος ξαναπήρε προβάδισμα με 17-18 και οι δύο ομάδες πήγαν στην τελική ευθεία μαζί στο σκορ με 20-20. Εκεί ο ΠΑΟΚ έδειξε την ποιότητά του και με σερί 0-5, έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 20-25 και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με 12-7, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και με σερί 0-3, μείωσε σε 12-10. Ο Ολυμπιακός ξανά έφτασε σε ασφαλή διαφορά με 16-12 και 18-14, με τους Κυπελλούχους Ελλάδος να μην μπορούν να επιστρέψουν και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 1-1 με 25-17.

Στα μέσα του δεύτερου σετ, ο Ντεν Ντρις έπεσε άτσαλα με την μέση (δείτε ΕΔΩ) και προφανέστατα τον επηρέασε στην διάρκεια του τελικού, με τους ανθρώπους της ομάδας, να ελπίζουν πως θα είναι υγιής στην συνέχεια της σειράς.

Και στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα από τους «ασπρόμαυρους», παίρνοντας προβάδισμα με 12-7 και 17-12. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στο 20-14 και έκαναν το 2-1 με 25-19.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός και πάλι μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με 6-3, όμως ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 8-9. Ο Δικέφαλος διατηρούσε την διαφορά και έφτασε να προηγείται με 16-18, όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 19-18. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν το σκορ στο 23-21 και με 25-21 έκαναν το 3-1 και το 1-0 στην σειρά.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ3-1

Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-19, 25-21