Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Δεν τα κατάφερε κόντρα στη Νέα Ιωνία ο ΠΑΟΚ

Για την 6η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco βρέθηκε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε τη Νέα Ιωνία στο κλασσικό ντέρμπι του πρωταθλήματος, γνωρίζοντας την ήττα με 27-24.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος, οι οποίες βρέθηκαν πίσω με 7-4 στα πρώτα 10 λεπτά. Μάλιστα, η Νέα Ιωνία ανέβασε την διαφορά στα έξι τέρματα με 12-6, ωστόσο ο ΠΑΟΚ Mateco έκανε σερί 0-5 και μείωσε σε 12-11. Οι γηπεδούχες ανέβασαν και πάλι την διαφορά στα τρία τέρματα (15-12) με το σκορ του πρώτου μέρους να είναι 15-13.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Ιωνία πήρε ξανά άμεσα διαφορά τεσσάρων τερμάτων με 17-13, ενώ 14 λεπτά πριν το τέλος, η ομάδα από την Αθήνα πήγε στο +5 με 22-17. Στην τελική ευθεία του ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ Mateco προσπαθούσε να επιστρέψει όμως δεν τα κατάφερε, με τις «ασπρόμαυρες» να γνωρίζουν την ήττα με 27-24

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Κυριακή, όπου στις 14:00 θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στη Μίκρα, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Νέα Ιωνία – ΠΑΟΚ Mateco: 27-24

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 9-6, 12-8, 13-12, 15-13 (ημχ.) 17-13, 19-15, 21-17, 23-19, 26-21, 27-24