Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Δεν τα κατάφεραν Ισλανδία-Ίνγκασον

Η Πορτογαλία έκανε το 3Χ3 στα προκριματικά του Euro 2024, επικρατώντας της Βοσνίας με 3-0 και ετοιμάζεται για την πρόκρισή της στην τελική φάση. Η Ισλανδία των βασικών Ίνγκασον-Μάγκνουσον ηττήθηκε στην έδρα της από την Σλοβακία (1-2).

Οι Πορτογάλοι στην εποχή του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ στον πάγκο τους συνεχίζουν το νικηφόρο σερί τους στα προκριματικά του Euro 2024, λυγίζοντας την Βοσνία στο Ντα Λουζ με 3-0 για το 3Χ3 στον 10ο όμιλο.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 44ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες, στέλνοντας τους Πορτογάλους με προβάδισμα στο ημίχρονο, με τον Μπρούνο Φερνάντες στο 77ο λεπτό από δημιουργός να μετατρέπεται σε σκόρερ για το 2-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Μπρούνο Φερνάντες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 «σφραγίζοντας» την εξαιρετική του εμφάνιση με δύο γκολ και μια ασίστ.

Στο άλλο παιχνίδι του 10ου ομίλου η Ισλανδία, με τον Σβέριρ Ίνγκασον και τον Χόρντουρ Μάγκνουσον στην βασική της σύνθεση, υποδέχθηκε την Σλοβακία, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 σε ένα ματς με καλό ρυθμό και εκατέρωθεν φάσεις που οι… μπίλια έκατσε στους Σλοβάκους.

Ο Σβέριρ Ίνγκασον επέστρεψε στην ενδεκάδα της Ισλανδίας μετά από δύο χρόνια και είχε αρκετά καλή παρουσία, αφού έβγαινε πρώτος στις μονομαχίες, είχε σωστές μεταβιβάσεις, με τον κεντρικό αμυντικό του ΠΑΟΚ, να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

Από την πλευρά του ο Χόρντουρ Μάγκνουσον, συνέθεσε πολύ καλό δίδυμο με τον Ίνγκασον, Μάλιστα, θα μπορούσε να πιστωθεί και με ασίστ, αφού σε μια από τις μακρινές μπαλιές του έβγαλε συμπαίκτη του σε τετ α τετ που δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οδυνηρή και εν πολλοίς άδικη ήττα με 2-1 από τη Γεωργία γνώρισε η Κύπρος στη Λάρνακα, στο πλαίσιο του 1ου προκριματικού ομίλου του EURO 2004. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ από γκολ του Μικαουτάτζε στο 31΄, αλλά «απάντησε» γρήγορα με πέναλτι του Πίττα (40΄) και στη συνέχεια ήταν σαφώς ανώτερη, έχοντας δύο δοκάρια με τους Πίττα και Λαϊφη και κάποιες ακόμη καλές ευκαιρίες. Ομως, όχι μόνο το γκολ δεν ήρθε για τους Κύπριους, αλλά ο Νταβιτασβίλι στο 84΄ χάρισε το «διπλό» στη Γεωργία, που ανέβηκε δεύτερη στην κατάταξη, μπροστά από την Ισπανία. Πρωτοπόρος του γκρουπ είναι η Σκωτία, που νωρίτερα νίκησε στο Οσλο 2-1 τη Νορβηγία, χάρη σε γκολ των Ντάικς και ΜακΛιν στο φινάλε του αγώνα.

Στο ντέρμπι κορυφής του 6ου ομίλου, η Αυστρία έμεινε… όρθια στις Βρυξέλλες, καθώς απέσπασε 1-1 από το Βέλγιο και διατηρείται πρώτη και αήττητη. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Μανγκαλά στο 22΄, με τον Λουκάκου να διασώζει το βαθμό στο 61΄ για τους «κόκκινους διαβόλους».

Στον 5ο όμιλο, τέλος, η Τσεχία επικράτησε εύκολα στο Τόρσαβν των Νησιών Φερόε με 3-0 και οδηγεί την… κούρσα, με την Αλβανία να παίρνει τους πρώτους της βαθμούς, χάρη στο 2-0 επί της Μολδαβίας, για την οποία ήταν βασικός ο Ρέαμπτσιουκ του Ολυμπιακού.

Νωρίτερα, με μία απίθανη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Σκωτία νίκησε 2-1 τη Νορβηγία στο στάδιο «Ούλεβαλ» του Οσλο, παρέμεινε στην κορυφή του 1ου προκριματικού όμιλο του EURO 2024 και έκανε από νωρίς τεράστιο βήμα για να εξασφαλίσει μία θέση στα τελικά της Γερμανίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής, αλλά και οι βαθμολογίες στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: