Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Δεν ξεχνούν την γκολάρα του Βιέρι κόντρα στον ΠΑΟΚ (video)

Το ημερολόγιο έγραφε 21 Οκτωβρίου 1997 όταν ο ΠΑΟΚ ταξίδευε στην Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει την Ατλέτικο για το Κύπελλο UEFA. Ο Δικέφαλος ταξίδεψε στην Ισπανία χωρίς καθαρό σέντερ φορ και το πλήρωσε καθώς είχε απέναντί του ένα από τα καλύτερα σέντερ φορ της Ευρώπης, τον Κριστιάν Βιέρι.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 με τα γκολ του Βιέρι και του Λαρνίν, ενώ ο Φρατζέσκος με τέλεια εκτέλεση φάουλ μείωσε προσωρινά σε 2-1 μέχρι να έρθει εκ νέου ο Βιέρι να κάνει το 3-1.

Στο 54’ ο Ιταλός στράικερ χτύπησε ξανά και η Ατλέτικο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Σπύρος Μαραγκός, πάλι με φάουλ, μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 4-2 στο 65ο λεπτό, κάποιες ελπίδες φάνηκαν από τη χαραμάδα, αλλά ήρθε ο Κίκο δέκα λεπτά αργότερα να βάλει… τελεία στα όποια όνειρα πρόκρισης κάνοντας το τελικό 5-2.

Φυσικά από το ματς ξεχώρισε το απίθανο γκολ του Βιέρι από το…. κόρνερ. Με αφορμή τη συμπλήρωση 26 ετών από το παιχνίδι, δεν είναι λίγα τα ισπανικά Media που θυμήθηκαν το παιχνίδι, και φυσικά τη συγκεκριμένη φάση.

Οι «11» της ΑΕΚ με ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας το βράδυ της Κυριακής (28/04, 19:30) για το μεγάλο...