Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Champions League: Εύκολα στα προημιτελικά Μπάγερν Μονάχου και Παρί Σεν Ζερμέν

Το εισιτήριο τους για την προημιτελική φάση του Champions League σφράγισαν απόψε, Μπάγερν Μονάχου και Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο Αλιάνζ Αρένα, οι Βαυαροί με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν, ανέτρεψαν το 1-0 του πρώτου αγώνα με την Λάτσιο και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Ο Άγγλος στράικερ, με κεφαλία από κοντά έκανε στο 38ο λεπτό το 1-0. Με την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα του Τόμας Τούχελ πέτυχε γρήγορα και δεύτερο γκολ με τον Τόμας Μίλερ, στις καθυστερήσες του πρώτου ημιχρόνου και πήγε με σκορ πρόκρισης στα αποδυτήρια.

Την χαριστική βολή έδωσε στο 66′ ο Κέιν, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, για το τελικό 3-0.

Χωρίς δυσκολία πέρασε και η Παρί Σεν Ζερμέν από την έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, είχε ήδη ένα ισχυρό προβάδισμα δύο τερμάτων από τον πρώτο αγώνα στο Παρίσι και με οδηγό τον Κιλιάν Εμπαπέ τελείωσε την δουλειά στην Ισπανία.

Ο Γάλλος σουπερ σταρ, άνοιξε στο σκορ 15΄ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 56′. Το μόνο που κατάφερε η Σοσιεδάδ ήταν να σκοράρεί στο τέλος με τον Μερίνο, για να διαμορφώσει το τελικό 1-2.

Κωνσταντέλιας: «Σήμερα το… ευχαριστήθηκα!»

Πολυτιμότερος παίκτης του ντέρμπι με την ΑΕΚ αναδείχθηκε ο Γιάννης Κωνσταντέλιας, σκόρερ δύο τερμάτων της ομάδας του. «Είχαμε χαρακτήρα. Από...