Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Άνετο δίποντο για τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα

Στο «Σπίτι του Χάντμπολ» ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 28-20, για την 20η αγωνιστική της Handball Premier και έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί του.

Ο Δικέφαλος μπήκε λίγο χαλαρά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά με 3-5. Στην συνέχεια, το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη ανέβασε ρυθμούς και αφού ισοφάρισε σε 7-7, πήρε προβάδισμα με 10-9, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 14-11.

Στο δεύτερο μέρος, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να επισφραγίσουν το προβάδισμά τους και στο 40′ προηγήθηκαν με 21-15, ενώ δέκα λεπτά πριν το φινάλε, ανέβασε την διαφορά στους επτά για το 23-16. Τίποτα δεν άλλαξε στην τελική ευθεία του αγώνα και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 28-20, ενώ προηγήθηκε ακόμη και με 28-18.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 30 Μαρτίου στις 16:30, όπου και θα αντιμετωπίσει στο Άργος τον τοπικό Διομήδη, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier.

ΠΑΟΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας: 28-20

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 7-7, 8-8, 10-9, 14-11 (ημχ.) 16-13, 20-15, 21-15, 23-16, 26-18, 28-2

Ιάκωβος Φιλιππούσης: Άμα τρουπώσω, τρούπωσα

Θα θυμάστε εκείνη φράση που επαναλάμβανε έξοχα ο Κώστας Βουτσάς στην ταινία «Ενα έξυπνο μούτρο» του Γιάννη Δαλιανίδη: «Είναι...