Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ήττα εκτός προγράμματος για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών τη Θέτιδα Βούλας στο κλειστό γήπεδο της Μίκρας, όπου και ηττήθηκε με 2-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Λι Ντα Γιονγκ και λίμπερο την Ξανθοπούλου, προηγήθηκε με 6-2, ενώ στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους +5 πόντους (8-3), καθώς και στους +6 πόντους (10-4). Το προβάδισμα των +6 πόντων διατηρήθηκε από τις «ασπρόμαυρες» για τη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, ενώ λίγο πριν το τέλος, προηγούνταν με 20-17. Σε εκείνο το σημείο, οι αντίπαλες έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας σε 22-20, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, δεν άφησαν περιθώρια και έκαναν το 1-0 σετ με 26-24 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 7-7, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ με 7-9. Η συνέχεια βρήκε τις «ασπρόμαυρες» πίσω στο σκορ για 2 πόντους (11-13), ενώ στο 12-15, πάτησαν το πόδι στο «γκάζι», ισοφαρίζοντας, με ένα σερί, σε 15-15. Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν και πάλι ισόπαλες μέχρι το 20-20, Παρ΄ ότι ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ, δεν κατάφερε να πάρει «αέρα» πόντων, με αποτέλεσμα να συνεχίσει η ισοπαλία μέχρι το 25-25, οπότε και η Κόγιαρ με δύο σερί πόντους, έδωσε τη νίκη του σετ στον Δικέφαλο με 27-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε γρήγορα σε 5-5, με την ισοπαλία να κρατάει μέχρι το 7-7. Έπειτα, τα κορίτσια του Δικεφάλου πέρασαν μπροστά με 10-8 σκορ, με τη διαφορά των +2 πόντων να τη διατηρούν μέχρι το 13-11. Παρ’ ότι, ο ΠΑΟΚ πήρε στη συνέχεια διαφορά +3 πόντων (14-11), οι αντίπαλες, προέβαλαν σθεναρή αντίσταση, ισοφαρίζοντας σε 14-14. Οι παίκτριες των «ασπρόμαυρων» δεν το έβαλαν κάτω, παίρνοντας και πάλι «αέρα» τριών πόντων (18-15), χωρίς όμως να αποκτούν τον έλεγχο, καθώς η ισοπαλία ήρθε και πάλι στο 20-20. Παρά τις προσπάθειες των παικτριών του Δικεφάλου να κατακτήσουν το σετ, αυτό δεν κατέστη δυνατό, με το σετ να καταλήγει στις αντιπάλους με 23-25 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 6-3, με τις αντίπαλες να ισοφαρίζουν σε 6-6 και να περνάν μπροστά στο σκορ με 6-8. Η διαφορά των 2 πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 9-11, οπότε και οι αντίπαλες πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-14). Οι «ασπρόμαυρες», με ένα σερί τεσσάρων πόντων μείωσαν σε 13-14. Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 15-20, ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, η άμεση αντίδραση των «ασπρόμαυρων» έφερε το παιχνίδι στα “ίσια” (20-20). Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 23-23, ωστόσο το σετ ολοκληρώθηκε με 23-25 σκορ.

Στο τάι-μπρέικ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 6-6. Εκεί οι φιλοξενούμενες πήραν μία διαφορά δύο πόντων, 6-8, που την κράτησαν μέχρι το 9-11. Έπειτα ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 11-11 για να πάει το παιχνίδι πόντο-πόντο μέχρι το 15-15 και το 18-18. Για να έρθει το τελικό 18-20 από τις φιλοξενούμενες.

ΠΑΟΚ – Θέτις Βούλας: 2-3

Αναλυτικά τα σετ: 26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20