Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Έχει δρόμο ακόμα ο ΠΑΟΚ

Για την 2η αγωνιστική της Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο Παλατάκι την Θέτιδα Βούλας, της οποίας και επικράτησε πολύ δύσκολα με 3-2, δείχνοντας για ακόμη μια φορά ότι χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμη η ομάδα.

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι για την ομάδα του Ζάκοτς, καθώς ο Δικέφαλος με πρωταγωνίστριες της Τσιόγκα και Οικονομίδου, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-7. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και αφού η Θέτιδα μείωσε σε 15-12 και 16-14, πέρασε μπροστά με 22-23 και έκανε το 0-1 με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ανέβαζε ρυθμό όσο περνούσε η ώρα και κατάφερε να… χτίσει μια διαφορά ασφαλείας με 20-16 και 23-17, όμως ένα ολικό μπλακ-άουτ, έφερε ένα 0-6 των φιλοξενούμενων και το σκορ έγινε 23-23. Ο Δικέφαλος διατήρησε την ψυχραιμία του και με δύο σερί πόντους της Οικονομίδου, ισοφάρισε σε 1-1 με 25-23.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά και πήρε προβάδισμα με 9-5. Για άλλη μια φορά όμως ο Δικέφαλος… σώπασε επιθετικά και με 2-10 σερί, η Θέτιδα το -4, το έκανε +4 και πέρασε μπροστά με 11-15.

Το 11-15 έγινε 15-19, με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει και να μειώνει σε 19-20, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή και η Θέτιδα έκανε το 1-2 με 23-25 και πάλι.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα με 2-6, με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει σιγά-σιγά και να περνά μπροστά με 15-14 και στην συνέχεια με 17-14. Το σετ παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει σε 2-2 με δύο συνεχόμενους πόντους της Ουίλιαμς και ξανά με 25-23, σκορ το οποίο ήταν ίδιο και στα τέσσερα σετ.

Στο τάι-μπρέικ, η Θέτιδα πήρε προβάδισμα με 3-5, όμως ο Δικέφαλος με ένα σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 7-5 και πήγε στην αλλαγή μπροστά με 8-7. Στο δεύτερο μισό του τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 11-7 και έφτασε στο 3-2 με 15-12.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, το επόμενο Σάββατο 4 Νοεμβρίου στις 19:00, όπου θα αντιμετωπίσει στη Σαντορίνη τον ΑΟ Θήρας.

ΠΑΟΚ – Θέτις Βούλας: 3-2

Τα σετ: 23-25, 25-23, 23-25, 25-23, 15-12

Τελευταία στιγμή του Μουργκ

Ο ΠΑΟΚ την Κυριακή 19 Μαΐου παίζει τον τελικό των τελικών στο Χαριλάου κόντρα στον Άρη. Ο Δικέφαλος θέλει...