Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚΑΡΑ… πάτησε τη Νίκη Λευκάδας!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, επικρατώντας της Νίκης Λευκάδας με 84-78, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Μυλωνάκη, Τζόουνς και Ράις.

Δυναμικά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα αλλά και τα ριμπάουντ. Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα από την αρχή, 9-7, και κάνοντας σερί 8-0, η διαφορά πήρε διψήφιες διαστάσεις, 17-7. Η Νίκη αντέδρασε μειώνοντας στους πέντε, 18-13, με το τελικό σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο να είναι 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα, κρατώντας σε απόσταση ασφαλείας τη Νίκη. Με επιθετικές πρωταγωνίστριες τις Ουόκερ και Τζόουνς, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ διαχειρίστηκε άψογα τη ζώνη 2-3 των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας εύκολους πόντους, οι οποίοι τον κρατούσαν μπροστά. Στο τελευταίο λεπτό η Λευκάδα ισοφάρισε, 36-36, ωστόσο με καλάθι της Ουόκερ το ημίχρονο «έκλεισε» στο 38-36.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τον Δικέφαλο να διατηρεί ένα προβάδισμα μέχρι τεσσάρων πόντων, 49-45. Οι φιλοξενούμενες στη συνέχεια έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 51-51, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με επιμέρους σκορ 10-3, πήρε ξανά σημαντικό προβάδισμα, 61-54. Σε αυτό το προβάδισμα οι «ασπρόμαυρες»… έχτισαν την κυριαρχία τους, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 66-58.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπήκε… φουριόζος δημιουργώντας διψήφια διαφορά, 70-60. Η Νίκη Λευκάδας μείωσε με 0-7 σερί, 70-67, ωστόσο αυτό δεν ανησύχησε τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ. Με υπομονή στην επίθεση και ώριμες αποφάσεις, ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-36, 66-58, 84-78