Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Το σήκωσαν οι μόνιμες πρωταθλήτριες!

Το γυναικείο τμήμα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στις εγκαταστάσεις της Νέας Μεσημβρίας τον ΑΟ ΡΕΑ, με τον Δικέφαλο να επικρατεί με 4-1 και να κατακτά το 18ο Πρωτάθλημα Ελλάδας στην ιστορία του!

Ο προπονητής των «ασπρόμαυρων», Λευτέρης Κανάτας, ξεκίνησε με τις Χατζηχαριστού, Γιαννακά, Δοϊρανλή, Γκούνη, Μήτκου, Χαλατσογιάννη, Στράντζαλη, Βαρδαλή, Καλέση, Ακίντα και Σάμπσον.

Σε ένα φοβερό πρώτο μισάωρο, ο Δικέφαλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 7′, χάρις κεφαλιά της Γιαννακά.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ διπλασία σε τα τέρματα του με εκπληκτικό γκολ της Μαρίας Μήτκου, η οποία σκόραρε με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση.

Μόλις 19 λεπτά αργότερα και μετά από μία φάση αδράνειας, η πρώην «ασπρόμαυρη», Μιλιάνα Σμιλίνκοβιτς.

Στο 83′ η Μπασούρη με ένα «ξερό» σουτ έκανε το 3-1 και τρία λεπτά αργότερα η αρχηγός του Δικεφάλου Θωμαή Βαρδαλή με κεφαλιά, έπειτα από πάσα της Μαρίας Μήτκου, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ – ΡΕΑ: 4-1

Τα γκολ: Γιαννακά 7′, Μήτκου 52′, Μπασούρη 83′, Βαρδαλή 86′ – Σμιλίνκοβιτς 71′

Πηγαίνει να σηκώσει κούπα η Κ15

Τον τίτλο του πρωταθλητή καλείται να υπερασπιστεί η Κ15 του ΠΑΟΚ στο Final Four της Super League που θα...