Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Θα χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι για να προκριθεί στους τελικούς ο ΠΑΟΚ

Για τον δεύτερο ημιτελικό της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco αντιμετωπίζει ως τυπικά φιλοξενούμενος στο «Σπίτι του Χάντμπολ», τον ΑΕΣΧ Πυλαίας, από τον οποίο και ηττήθηκε με 29-28. Το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 8 Μαΐου με τυπικά γηπεδούχο τον Δικέφαλο.

Το χειρότερο πρώτο ημίχρονο της σεζόν πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ mαteco, καθώς οι παίκτριες του Πελεκίδη έδειχναν πως δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένες ούτε στην άμυνα, αλλά ούτε και στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, υπήρξε στιγμή που η Πυλαία είχε δύο και τρεις δίλεπτες και σε εκείνο το σημείο το επιμέρους σκορ ήταν 1-1.

Ο ΑΕΣΧ Πυλαίας πήρε προβάδισμα με 9-7 στο 15′, το οποίο και μπόρεσε να αυξήσει σε 11-8 στο 20′ και 13-9 στο 25′, ενώ στο 28′ η διαφορά ανέβηκε στα έξι τέρματα με 15-9. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ mαteco πίσω στο σκορ με 15-10.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ mαteco εμφανίστηκε στο γήπεδο και με σερί 4-7 στα πρώτα οκτώ λεπτά, μείωσε το σκορ σε 19-17. Στο 43′ η Χατζηπαρασίδου μείωσε σε 22-21 και στο 47′ η ίδια παίκτρια έφερε το παιχνίδι στα ίσα (22-22) με εύστοχο πέναλτι.

Στο 50ό λεπτό, ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τέρμα της Κερλίδη, κάνοντας το 23-24, ενώ οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος πήραν προβάδισμα και με 25-27.

Παρ’ όλα αυτά τα λάθη έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους με αποτέλεσμα ο ΑΕΣΧ Πυλαίας να πάρει και πάλι προβάδισμα με 28-27 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Έτσι, ο ΠΑΟΚ mαteco δεν μπόρεσε να… κλειδώσει τη νίκη και η ομάδα της Πυλαίας ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 29-28.

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ mαteco: 29-28

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-7, 11-8, 13-9, 15-10 (ημχ.) 18-13, 19-17, 22-21, 24-24, 27-27, 29-28