Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Μπήκε στα Play Off με ανατροπή ο ΠΑΟΚ!

Για την 21η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο PAOK Sports Arena το Μαρκόπουλο, του οποίου και επικράτησε με 3-2, ενώ είχε βρεθεί πίσω με 0-2. Ισορροπημένο ήταν στην εκκίνησή του το ματς, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι τα μέσα του σετ (12-12) και τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με 18-14. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Δικέφαλο, καθώς το Μαρκόπουλο όχι μόνο επέστρεψε, αλλά με σερί 6-12 έκανε το 18-14, 24-26 και έκανε το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ άσχημα και βρέθηκε γρήγορα πίσω με 6-11. Το Μαρκόπουλο διατηρούσε την διαφορά, όμως στην τελική ευθεία ο Δικέφαλος προσπάθησε να επιστρέψει στο σετ, μειώνοντας σε 20-21, όμως δεν μπόρεσε και οι φιλοξενούμενες με 22-25 έκαναν το 0-2. Στο τρίτο ξαφνικά εμφανίστηκε στο γήπεδο ο Δικέφαλος, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες. Αρχικά, πήρε μεγάλο προβάδισμα με 16-9 και με σερί 9-0 και 25-9 μείωσε σε 1-2.

Και στο τέταρτο σετ, αν και στο ξεκίνημα το Μαρκόπουλο ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 12-9, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και με 16-10 και 20-13 πήρε διαφορά και ισοφάρισε σε 2-2 με 25-17. Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα με 5-0 και 8-4. Παρ’ όλα αυτά οι αυτοκαταστροφικές τάσεις του Δικεφάλου εμφανίστηκαν και πάλι, με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 10-10 και να περνούν μπροστά με 10-11. Στην τελική ευθεία, τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη, κατακτώντας το τάι-μπρέικ με 15-13.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Θάνου Τερζή είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 23 Μαρτίου στις 18:00, όπου και θα αντιμετωπίσει στην Αθήνα την ΑΕΚ, για την 22η αγωνιστική και τελευταία για την κανονική διάρκεια της Volley League.

ΠΑΟΚ – Μαρκόπουλο: 3-2

Τα σετ: 24-26, 22-25, 25-9, 25-17, 15-13

Αταλάντα και Λεβερκούζεν έκλεισαν θέση στον τελικό του Europa League

Το αήττητο της Λεβερκούζεν δεν έσπασε ούτε από την Ρόμα (2-2) και η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε το...