Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

O φόβος του διαιτητή

Πλούσιο από… περίεργα και παράξενα είναι το παρελθόν των αναμετρήσεων ΟΦΗ-ΠΑΟΚ στην έδρα της κρητικής ομάδας.

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι της 21ης Ιανουαρίου 1979. Στο ξερό γήπεδο της κρητικής ομάδας, εκείνος που πέρασε πολύ άσχημο απόγευμα ήταν ο διαιτητής της αναμέτρησης, Λεωνίδας Πρίντεζης.

Μετά το αυτογκόλ του Τζιράκη στο 65΄, ο Πουπάκης, προκειμένου να δικαιολογηθεί για την άστοχη έξοδο του, τα έβαλε με τον επόπτη. Αμέσως τον ακολούθησαν όλοι οι συμπαίκτες του, οι οποίοι «επέπεσαν επί του κ. Πρίντεζη και επί δέκα λεπτά τον χτυπούσαν, του έσκισαν το σήμα της ΕΠΟ από το σακάκι του και, γενικά, διέσυραν τη διαιτησία, χωρίς από πουθενά να καταβληθεί προσπάθεια απομακρύνσεως των ποδοσφαιριστών», όπως ανέφερε η εφημερίδα «Μακεδονία». Ακόμη και οι αστυνομικοί (τότε χωροφύλακες) παρέμεναν απαθείς, αφήνοντας απροστάτευτο τον Αθηναίο διαιτητή. Τρομοκρατημένος ο τελευταίος, έψαξε στη συνέχεια τον τρόπο, για να φθάσει ο ΟΦΗ τουλάχιστον στην ισοφάριση και ο ίδιος να μπορέσει να φύγει από το γήπεδο χωρίς περαιτέρω περιπέτειες. Και στο 83΄… αξιοποίησε το χέρι του Γκουερίνο, δίνοντας την ευκαιρία στον Βασιλείου να ισοφαρίσει με πέναλτι σε 1-1. Δύο λεπτά νωρίτερα, ο ΟΦΗ είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρέλλη (οι γηπεδούχοι είχαν καταφύγει σε αντιαθλητικό παιχνίδι).