Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ήττα για τον ΠΑΟΚ

Για την 20ή αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το μεσημέρι της Κυριακής 19 Φεβρουαρίου, τον ΟΣΦΠ, από την οποία και ηττήθηκε με 50-80.
Ο ΠΑΟΚ, παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ουίλιαμς, Τζετ-Ουίλσον, Καρλάφτη, Πέρι και Κολλάτου.

«Μουδιασμένα» μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησε να προσαρμοστεί στον ρυθμό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενες είχαν ένα σερί εύστοχων σουτ το οποίο σταμάτησε η Πέρι μειώνοντας σε 2-9. Λίγο αργότερα η Καρλάφτη κάνοντας το δύο στα δύο στις βολές έκανε το 4-14, η Τζετ-Ουίλσον σημειώνοντας τέσσερεις πόντους με ένα δίποντο και αμέσως μετά με δύο εύστοχες βολές έκανε 8-22, ενώ η πρώτη περίοδος τελείωσε με 8-25. Στη συνέχεια η Κιλαζίδου με ένα τρίποντο μείωσε σε 11-32, η Καρλάφτη έκανε το 13-36 και η Ουίλιαμς το 15-38. Μετέπειτα η Τζετ-Ουίλσον κάνοντας ξανά το δύο στα δύο πήγε το σκορ το σκορ στο 17-28, το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με την Στεφανάκη να κάνει το 19-40.

Οι «ασπρόμαυρες» μετά την ανάπαυλα μπήκαν πιο συγκεντρωμένες και έβγαλαν αντίδραση τρέχοντας ένα σερί 9-0. Αρχικά η Ουίλιαμς έκανε το 23-44, η Κολλάτου με ένα τρίποντο σουτ το 26-44 και η Καρλάφτη με ένα ακόμα δύο στα δύο έκανε το 28-44, το ίδιο επανέλαβε και η Κολλάτου πηγαίνοντας το σκορ στο 30-44 ενώ αμέσως μετά με ένα δίποντο σουτ έκανε το 32-44. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Τζετ-Ουίλσον με ένα τρίποντο να κάνει το 38-57. Η Τζετ-Ουίλσον με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο έκανε το 41-62, ωστόσο μετέπειτα οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έμειναν από δυνάμεις επιτρέποντας στον ΟΣΦΠ να ξεφύγει. Η αναμέτρηση τελείωσε την Κολλάτου με ένα δίποντο να διαμορφώνει το τελικό σκορ σε σκορ 50-80.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου και ώρα 14:00, εκτός έδρας, κόντρα στον ΟΑ Χανίων, για την 21η αγωνιστική της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 19-40, 38-57, 50-80