Έχασε… μόνος του ο ΠΑΟΚ

Mε το αριστερό ξεκίνησε στις υποχρεώσεις του για το Basketball Champions League o ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος παρότι βρέθηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου μπροστά με +12 (46-58), ηττήθηκε, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, στη Βοσνία, από την Ιγκοκέα με 68-64.

Ξεχώρισε για τον ΠΑΟΚ, όντας, όμως και ο μοιραίος στο τέλος, ο Μάλκομ Γκρίφιν (18π., 3κλ).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν στήθος-στήθος στην πρώτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στο 7’ με 10-9 και την Ιγκοκέα να «απαντά» με επιμέρους 10-2 και να κλείνει την πρώτη περίοδο έχοντας τα ηνία με 19-12.

Το σύνολο του Λυκογιάννη αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, βελτίωσε σημαντικά την άμυνα του και έτρεξε ένα σερί 15-4 και έγινε «αφεντικό» στο παρκέ πηγάίνοντα +6 στο 19’ (25-31).

Στην τρίτη περίοδο οι Βόσνιοι μπήκαν καλύτερα και απέκτησαν αέρα 6 πόντων στο 25’ (42-36).

Ωστόσο, τα διαδοχικά τρίποντα από τους Γιάνκοβιτς, ΝτιΛέο και ένα δίποντο, μετά από δικό του κλέψιμο, του Γκρίφιν, έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (27’ 42-44), διαφορά που οι «ασπρόμαυροι», με σουτ από τα 6.75 των Καμπερίδη, ΝτιΛέο, Τολιόπουλου ανέβασαν στο +12 στο 33’ (46-58).

Στην τέραρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 3 πόντους στο 36’ (55-58). Τα λεπτά κύλησαν, με μια ομοβροντία από τρίποντα και την Ιγκογκέα να παίρνει στο 39’ το προβάδισμα με 65-64.

Ο Γκρίφιν, ελάχιστα αργότερα, δε βρήκε στόχο και στα 17 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Ραντάνοφ εκτέλεσε από τα 6.75 και διαμόρφωσε το τελικό 68-64.

Διαιτητές: Ρόσο (Γαλλία), Λίζκα (Πολωνία), Γκεντβίλας (Λιθουανία)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΓΚΟΚΕΑ (Ντράγκαν Μπάγιτς): Γιοσίλο 6 (1), Ραντάνοφ 13 (3), Σταρκς 5, Στέφενς 6, Γουάλερ 14 (2), Τζόρτζεβιτς 7, Φούντιτς 1, Ιλιτς 7, Ρόμπινσον 2, Τάλιτς 7 (1)

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Κάρτερ 11 (2), ΝτιΛέο 7 (2), Γκρίφιν 18 (2), Ογκμπέιντε 5, Τολιόπουλος 11 (2), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 5 (1), Τζόουνς 4, Καμαριανός, Καμπερίδης Μ. Καμπερίδης Γ. 3 (1)

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-32, 43-49, 68-64