Home Ρεπορτάζ Με περίπατο στο φάιναλ-φορ

Με περίπατο στο φάιναλ-φορ

0
χάντμπολ γυναικών

Tην πρόκρισή της στο Final-4 του φετινού κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, που επικράτησε του Πανοράματος στη Μίκρα με 31-16 (16-7 ημίχρονο) σε νοκ άουτ ματς για την προημιτελική φάση του θεσμού.

Ο Δικέφαλος, δικαιολογώντας απόλυτα τον τίτλο του φαβορί, και  με τον Δ. Πελεκίδη να μοιράζει σε ένα ακόμη παιχνίδι το χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριές του, πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-4). Κράτησε τον έλεγχο του αγώνα, άνοιξε σταδιακά τη διαφορά στο +5 (11-6) για να πάει τελικά προηγούμενος στα αποδυτήρια με 17-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ασπρόμαυρες”, διαχειριζόμενες σωστά την κατάσταση, διατήρησαν το προβάδισμα 9 γκολ (21-12), ενώ στη συνέχεια εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (30-16), παίρνοντας τελικά τη νίκη με 31-16.

Στο Final-4 που θα διεξαχθεί την εβδομάδα μετά το Πάσχα, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τη Νέα Ιωνία, η οποία πέρασε άνευ αγώνα, αφού ο Αθηναϊκός αποσύρθηκε από την διοργάνωση.

Το άλλο ζευγάρι θα είναι αυτό ανάμεσα στη Βέροια και την Αναγέννηση Άρτας.