Κυριακή, 2 Ιουνίου, 2024

«Λύγισε» και έχασε το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ

Για τον τρίτο τελικό της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τη Νέα Ιωνία, από την οποία και ηττήθηκε με 23-18 και έτσι με την σειρά να λήγει 3-0, «παρέδωσε τα σκήπτρα» στην ομάδα της Αθήνας μετά από έξι χρόνια και πέντε σερί κατακτήσεις πρωταθλημάτων.

Ο Δικέφαλος κατάφερε την φετινή σεζόν να κατακτήσει το πρώτο Super Cup της ιστορίας στο γυναικείο χάντμπολ και έφτασε και στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και να κάνει ένα ιστορικό τρεμπλ. Ο ΠΑΟΚ mαteco ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και έχοντας σε καλή μέρα τις Τομάσεβιτς και Τσικνάκη, διατηρούσε το προβάδισμα με ένα γκολ στα πρώτα 15 λεπτά με 5-6.

Ο Δικέφαλος όμως άρχισε να χάνει τελικές προσπάθειες στην επίθεση, ενώ η Κεπεσίδου έβρισκε γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο, όταν ο ΠΑΟΚ mαteco ήταν με παίκτρια λιγότερη, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με 9-8 στο 25′. Μάλιστα, στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχες κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά και να πάρουν προβάδισμα στο πρώτο μέρος με 13-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ Morris προσπαθούσε να ισορροπήσει, όμως η Νέα Ιωνία πήρε προβάδισμα πέντε τερμάτων στο 47′ με 19-14 από 16-14, με τον Δικέφαλο να μην μπορεί τελικά να επιστρέψει και να γνωρίζει την ήττα με 23-18.

Νέα Ιωνία – ΠΑΟΚ mαteco: 23-18

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 5-6, 8-7, 9-8, 13-10 (ημχ.) 15-11, 16-13, 18-14, 21-16, 22-16, 23-18