Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ

Για το πρώτο παιχνίδι του Β’ γύρου του EHF European Women’s Cup, ο ΠΑΟΚ mαteco υποδέχτηκε, στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα, την Μέταλουργκ από τα Σκόπια και πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 26-17.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στην αρχή του παιχνιδιού και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 3-3 στο πρώτο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος… πάτησε γκάζι και αφού πήρε προβάδισμα με 6-4 στο 15′, ανέβασε την διαφορά στο +6 (10-4). Η Μέταλουργκ αντέδρασε και μείωσε σε 10-7, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 11-7 υπέρ του ΠΑΟΚ Mateco.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νταμπλούχες Ελλάδος κατάφεραν να προηγηθούν με 15-10 στο 40′, όμως είχε ένα νεκρό διάστημα στο 40′-45′ με αποτέλεσμα οι Σκοπιανές να μειώσουν σε 16-13. Στο 50ό λεπτό ο ΠΑΟΚ Mateco ανέβασε και πάλι την διαφορά στα πέντε τέρματα (19-14) και τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε με ξέσπασμα και γκολ της Γκόμες έφτασε για πρώτη φορά την διαφορά στο +9 (24-15). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με 26-17 υπέρ του ΠΑΟΚ Mateco.

ΠΑΟΚ Mateco – Μέταλουργκ: 26-17

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 6-4, 10-4, 10-5, 11-7 (ημχ.) 13-9, 15-10, 16-13, 19-14, 22-15, 26-17