Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Θα εύχονται να είχε μετρήσει…

Οι εννέα νίκες του ΠΑΟΚ, οι πέντε ισοπαλίες και η μία ήττα στα δεκαπέντε παιχνίδια με την ΑΕΚ μετά το «χάρτινο» 0-3 της 11ης Μαρτίου 2018.

Σημείο καμπής στην προϊστορία των αναμετρήσεων του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ (σε πρωτάθλημα και κύπελλο) αποδεικνύεται το προ τετραετίας ντέρμπι στο γήπεδο της Τούμπας.

Στις 11 Μαρτίου 2018 είχε κριθεί (και, ουσιαστικά, αφαιρεθεί από τον ΠΑΟΚ) ο τίτλος εκείνης της σεζόν, με την ακύρωση του κανονικού γκολ του Βαρέλα, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου. Τα όσα ακολούθησαν, είναι γνωστά.

Εκείνο το βράδυ η ΑΕΚ «κλείδωσε» την πρωτιά, αλλά, την ίδια στιγμή, ήταν σαν να έπεσε και μια «κατάρα» πάνω της. Τουλάχιστον σε ό,τι έχει να κάνει με τις αναμετρήσεις της κόντρα στον ΠΑΟΚ. Εκτοτε οι δύο Δικέφαλοι έχουν συναντηθεί (και στις δύο εγχώριες διοργανώσεις) δεκαπέντε φορές και τα αποτελέσματα μόνο σε ντέρμπι δεν παραπέμπουν: οι «ασπρόμαυροι» μετρούν εννέα νίκες έναντι μόλις μιας της Ενωσης, ενώ άλλα πέντε παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Ο ΠΑΟΚ, μάλιστα, έχει πέντε νίκες στα ισάριθμα τελευταία ματς, διατηρώντας το αήττητο στα οχτώ πιο πρόσφατα.

Το σερί του ΠΑΟΚ άρχισε να «τρέχει» από τον τελικό κυπέλλου της 12ης Μαΐου 2018, όταν νίκησε 2-0 με τα γκολ των Βιεϊρίνια (65΄) και Πέλκα (90΄), και παρά το χαμένο πέναλτι (απόκρουση Μπάρκα) του Πρίγιοβιτς στο 25΄. Ο Σέρβος φορ ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων στην εντός έδρας νίκη με 2-0 στις 23 Σεπτεμβρίου 2018, ενώ ο αντίστοιχος αγώνας του β΄ γύρου εκείνης της σεζόν είχε λήξει 1-1 (ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 10΄ με τον Μαουρίσιο, στο 32΄ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζαμπά και στο 74΄ οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση).

Στον τελικό κυπέλλου της 11ης Μαΐου 2019, χάρη στο γκολ του Άκπομ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το 7ο κύπελλο της ιστορίας του και, παράλληλα, το πρώτο του νταμπλ.

Την επόμενη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο ΟΑΚΑ (29 Σεπτεμβρίου 2019) με τον Σφιντέρσκι (16΄, 58΄), είχε χαμένο πέναλτι με τον Μπίσεσβαρ (25΄) και τελικά έμεινε στο 2-2. Στον αντίστοιχο αγώνα του β΄ γύρου (12 Ιανουαρίου 2020) το πέναλτι του Βιεϊρίνια (57΄) αρκούσε στον ΠΑΟΚ για να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Η νίκη (2-0) στην Τούμπα για τα πλέι οφ της σεζόν 2019-20 αποδείχτηκε μια ευχάριστη παρένθεση και μόνο για την ΑΕΚ, που έκτοτε μετράει οχτώ ματς χωρίς νίκη. Το αντίστοιχο ματς στο Ολυμπιακό στάδιο (15 Ιουλίου 2020) ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, ενώ ισόπαλος (1-1) είχε λήξει και ο αγώνας της 18ης Οκτωβρίου 2020 (στο 89΄ της αναμέτρησης στο Ολυμπιακό στάδιο ο Μουργκ είχε διαμορφώσει το τελικό σκορ). Η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία (εκείνη τη φορά με 2-2) καταγράφηκε στην Τούμπα στις 24 Ιανουαρίου 2021 (σκόρερ των γηπεδούχων ο Κρέσπο στο 40΄ κι ο Βιεϊρίνια στο 70΄).

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ μέτρησε μόνο νίκες. Με τα γκολ των Ζίβκοβιτς (3΄, 89΄) και Σφιντέρσκι (46΄) επικράτησε εντός έδρας με 3-1 στην πρεμιέρα των περσινών πλέι οφ (21 Μαρτίου 2021), ενώ με δύο νίκες είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου. Με την εκτέλεση φάουλ του Μουργκ στις καθυστερήσεις έφυγε νικητής από το ΟΑΚΑ στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου (7 Απριλίου 2021), ενώ στη ρεβάνς της Τούμπας (29 Απριλίου 2021) βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στο 84΄ ο Κρμέντσικ ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις ο Ζίβκοβιτς έκανε το τελικό 2-1. Στον περσινό εκτός έδρας αγώνας των πλέι οφ (5 Μαΐου 2021) είχε επικρατήσει 2-1 με τα γκολ των Κρμέντσικ (47΄) και Σβαμπ (51΄ πέναλτι), ενώ στο ματς της φετινής σεζόν, που διεξήχθη στις 26 Σεπτεμβρίου 2021 στην Τούμπα, επιβλήθηκε 2-0 χάρη στα γκολ των Μπίσεσβαρ (42΄) και Κούρτιτς (79΄ πέναλτι).

ΤΑ ΣΕΡΙ ΕΧΟΥΝ… ΠΑΡΕΛΘΟΝ!

Οι πέντε σερί νίκες απέναντι στην ΑΕΚ συνιστούν την ισοφάριση της προ δεκαετίας αντίστοιχης επίδοσης. Τότε το σερί είχε αρχίσει στο εντός έδρας ματς των πλέι οφ της σεζόν 2010-11 (2-1, φωτ.) και συνεχίστηκε την αμέσως επόμενη αγωνιστική περίοδο: νίκες (3-0, 0-2) στα ματς πρωταθλήματος της κανονικής περιόδου, νίκη-πρόκριση (2-0) στο νοκ άουτ παιχνίδι κυπέλλου για τη φάση των «16», νίκη (1-0) και στο εντός έδρας παιχνίδι για τα πλέι οφ.

Ακόμη, το σερί των οχτώ αγώνων χωρίς ήττα από την ΑΕΚ είχε εμφανιστεί για πρώτη φορά στις αρχές της δεκαετίας του 1980. Τότε που για σχεδόν δύο χρόνια η Ενωση δεν μπορούσε να νικήσει τον ΠΑΟΚ, μετρώντας πέντε ήττες και τρεις ισοπαλίες. Το σερί είχε αρχίσει στους δύο ημιτελικούς κυπέλλου της σεζόν 1980-81 (1-0, 0-2), συνεχίστηκε στα τέσσερα ματς της περιόδου 1981-82 (δύο ισοπαλίες με 1-1 για το πρωτάθλημα, 6-1 και 2-2 για τους «16» του κυπέλλου) και ολοκληρώθηκε στα ματς πρωταθλήματος της σεζόν 1982-83 (5-0, 1-3).

Να κλείσει με νίκη την κανονική διάρκεια!

Για την 18η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco αντιμετωπίζει στο ΔΑΚ Πανοράματος, το Σάββατο 20 Απριλίου...