Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Στον τελικό ο ΠΑΟΚ!

Νίκη-πρόκριση στον τελικό κυπέλλου χάντμπολ γυναικών για τον ΠΑΟΚ mαteco, ο οποίος επικράτησε του ΓΑΣ Καματερού με 30-14, στο Κλειστό Γυμναστήριο Κανήθου «Τάσος Καμπούρης».

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Νίκολιτς, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου, Βράνσιτς, Μπροκάρντο, Καραχαρίση και τερματοφύλακα την Τσικνάκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας σε καλή μέρα την Βράνσιτς η οποία πέτυχε δύο σερί τέρματα, 3-1, ενώ στην συνέχεια με γκολ της Χατζηπαρασίδου η διαφορά πήρε την ύψιστη τιμή της, 6-1. Η διαφορά συνέχιζε να αυξάνεται ωστόσο, με την Μποριζόφσκα να αναλαμβάνει δράση, 11-4. Κάπου εκεί, στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, οι «ασπρόμαυρες» μπλόκαραν επιθετικά, οι φιλοξενούμενες το εκμεταλλεύτηκαν και μείωσαν σταδιακά το σκορ, μέχρι και το τελικό 13-9 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένες να μην μπουν σε περιπέτειες, ανεβάζοντας τον ρυθμό τους. Με τον Δικέφαλο να εμφανίζει ποικιλία στα πρόσωπα όσον αφορά το σκοράρισμα, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα 15 λεπτά πριν το τέλος, 24-13. Η εικόνα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ mαteco να παίρνει τη νίκη με 30-14, και παράλληλα την πρόκριση στον τελικό.

Στον τελικό, ο ΠΑΟΚ mαteco θα αντιμετωπίσει την Κυριακή 6 Φεβρουαρίου και ώρα 16:00, το νικητή του ΟΦΝΙ-Αθηναϊκός.

Τα πεντάλεπτα:1-1, 6-2, 9-3, 11-4, 11-6, 13-9 (ημχ.) 14-11, 18-12, 22-13, 24-13, 25-14, 30-14

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μπατζαρακούδη, Μεντεσίδου 5, Βράντσιτς 7, Χριστοφόρις, Καραχαρίση 1, Αμβροσιάδου 1, Τάκη, Σεβδίλη, Ζενέλη, Νίκολιτς 2, Μποριζόφσκα 6, Γκρμπάβτσεβιτς 4, Αργυροπούλου, Μπουράτο 1