Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Πήρε την πρόκριση ο ΠΑΟΚ!

Για το δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «32» του CEV Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σήμερα (16/11) την Μοντάνα, παίρνοντας την πρόκριση στη φάση των «16», καθώς ο Δικέφαλος επικράτησε για δεύτερη φορά επί της Βουλγαρικής ομάδας με σετ, 3-1.

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ο Κυπελλούχος Ελλάδος θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Μακάμπι Τελ-Αβίβ από το Ισραήλ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα με 9-13.

Στην συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε την διαφορά στο 14-19 και αφού έκανε το 17-23, «άνοιξε» το σκορ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση και πήραν προβάδισμα με το εντυπωσιακό 3-11.

Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 10-14, όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε και πάλι το προβάδισμά του και πήγε το σκορ στο 14-20, για να πάρει και το δεύτερο σετ που τον έστειλε στους «16» με 16-25.

Στο τρίτο σετ, και με τον στόχο της πρόκρισης να έχει επιτευχθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής.

Ο Δικέφαλος ο οποίος έμεινε χαμηλά στην υποδοχή του και βρέθηκε πίσω στα μέσα του σετ, 16-13.

Στην συνέχεια αντέδρασε μειώνοντας σε πρώτη φάση, 21-20, και ισοφαρίζοντας στο τέλος, 23-23, ωστόσο με 2-0 σερί των Βουλγάρων. έγινε το 1-2 με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι.

Με πίεση στο σερβίς και καλά ποσοστά στην επίθεση (57%), ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική διαφορά στα μέσα του σετ, 8-16.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας σε 17-21, ωστόσο με Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις να παίζουν στο 60%, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-3 με 20-25.

Μοντάνα – ΠΑΟΚ1-3

Τα σετ: 20-25, 16-25, 25-23, 20-25