Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πιο… φονιάς από «Σάλπι» και Κλάους!

Στην πρώτη, ουσιαστικά, σεζόν του στην ανδρική ομάδα του Δικεφάλου, ο Χρήστος Τζόλης έχει καταφέρει να δείξει πολύ μεγάλη αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα. Και να συγκρίνεται με σπουδαίους επιθετικούς της πρόσφατης ιστορίας του ΠΑΟΚ, όπως είναι οι Στέφανος Αθανασιάδης και Δημήτρης Σαλπιγγίδης.

Μέχρι τώρα ο Τζόλης μετράει 16 γκολ σε 2.269 λεπτά συμμετοχής (σε όλες τις διοργανώσεις), κάτι που «μεταφράζεται» σε ένα γκολ ανά 145 λεπτά. Κι αυτή η επίδοση τον κατατάσσει μεταξύ των παικτών του ΠΑΟΚ με τη μεγαλύτερη συνέπεια στο σκοράρισμα τα τελευταία 25 χρόνια!

Η FORZA έψαξε μεταξύ όλων των πρώτων σκόρερ του Δικεφάλου για κάθε σεζόν από την περίοδο 1996-97 μέχρι σήμερα και συγκρίνει τις επιδόσεις τους με τις αντίστοιχες του Τζόλη. Και η σύγκριση έχει ακριβώς να κάνει με τη συχνότητα του σκοραρίσματος.

Τα μέχρι τώρα επιτεύγματα του 19χρονου διεθνή επιθετικού είναι τόσο σπουδαία, από τη στιγμή που η συχνότητα στο σκοράρισμα είναι μεγαλύτερη-μέχρι τώρα τουλάχιστον, μια και το τελικό «ταμείο» θα γίνει στο τέλος της σεζόν-από την αντίστοιχη επιθετικών, όπως οι Αθανασιάδης και Σαλπιγγίδης.

ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ…

Για τέσσερα συνεχόμενα χρόνια (2011-15)ο Αθανασιάδης αναδεικνύονταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ (ο λόγος γίνεται πάντα και για τις τρεις διοργανώσεις). Η πιο αποδοτική του σεζόν ήταν η περίοδος 2012-13 (με προπονητή τον Γιώργο Δώνη στη μεγαλύτερη διάρκειά της), την οποία έκλεισε με 23 τέρματα. Η διαίρεση με το συνολικό χρόνο συμμετοχής (3.479 λεπτά) βγάζει ότι έβρισκε τα αντίπαλα δίχτυα μία φορά ανά 151 λεπτά. Δύο χρόνια αργότερα (2014-15, με προπονητή τον Αγγελο Αναστασιάδη στο μεγαλύτερο μέρος της σεζόν) το προσωπικό κοντέρ του Κλάους είχε σταματήσει στα 18 γκολ σε 3.241 λεπτά συμμετοχής, δηλαδή ένα γκολ ανά 180 λεπτά. Με μικρότερη συχνότητα παραβίαζε τις αντίπαλες εστίες τις άλλες δύο χρονιές, στις οποίες επίσης είχε πρωτεύσει στον πίνακα των σκόρερ της ομάδας του: την περίοδο 2013-14 (στον πάγκο ο Χουμπ Στέφενς, αν και όχι μέχρι το τέλος) έβαζε ένα γκολ ανά 215 λεπτά, ενώ τη σεζόν 2011-12, υπό τις οδηγίες του Λάζλο Μπόλονι, πετύχαινε ένα τέρμα ανά 226 λεπτά.

… ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΙΔΗ

Τέσσερις πρωτιές στους σκόρερ του ΠΑΟΚ την τελευταία 25ετία μέτρησε και ο Σαλπιγγίδης, έστω κι αν αυτές δεν ήταν συνεχόμενες. Η πιο αποδοτική του χρονιά ήταν η σεζόν 2005-06 (με… τρεις διαφορετικούς προπονητές, τους Νίκο Καραγεωργίου, Γιώργο Κωστίκο και Ιλιε Ντουμιτρέσκου), που ήταν και η τελευταία πριν πάρει μεταγραφή στον Παναθηναϊκό. Ολοκλήρωσε τη συγκεκριμένη περίοδο με 20 γκολ σε 3.061 λεπτά συμμετοχής, δηλαδή ένα τέρμα κάθε 153 λεπτά.

Δύο χρόνια νωρίτερα, είχε κλείσει τη σεζόν 2003-04 (προπονητής ήταν ο Αναστασιάδης) με ένα γκολ ανά 183 λεπτά (συνολικά 18 σε 3.302 λεπτά), ενώ παρεμφερής ήταν και η επίδοση του την αμέσως επόμενη περίοδο (στον πάγκο κάθισαν οι Αναστασιάδης, Φρίγκερ και Καραγεωργίου) με ένα γκολ ανά 189 λεπτά (συνολικά 17 τέρματα). Ο Σαλπιγγίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ και την σεζόν 2010-11 (με προπονητές τους Παύλο Δερμιτζάκη και Μάκη Χάβο), την πρώτη μετά την επιστροφή του στην Τούμπα, έστω κι αν έβαζε ένα γκολ κάθε 347 λεπτά (συνολικά δώδεκα τέρματα).

ΦΡΑΤΖΕΣΚΟΣ, Ο ΡΕΚΟΡΝΤΜΑΝ

Το απόλυτο ρεκόρ συχνότητας σκοραρίσματος ανήκει στον Κώστα Φρατζέσκο, ο οποίος, στο β΄ μισό της σεζόν 1996-97 (με Αναστασιάδη στον πάγκο), όταν είχε πρωτοέρθει στην Τούμπα, ως μεταγραφή από τον ΟΦΗ, πρόλαβε να σκοράρει 16 φορές σε 1.725 λεπτά συμμετοχής. Αυτό σημαίνει ότι έβαζε γκολ κάθε 108 λεπτά!

Την αμέσως επόμενη σεζόν … σταμάτησε στα 22 γκολ (ένα τέρμα ανά 156 λεπτά). Όσο για την περίοδο 1998-99 (από τον πάγκο πέρασαν οι Μπλαχίν, Αναστασιάδης και Χάαν),είχε μοιραστεί με τον Παντελή Καφέ τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του ΠΑΟΚ (καθένας από οχτώ γκολ). Ο Καφές, πάντως, είχε μικρότερο χρόνο συμμετοχής, πετυχαίνοντας ένα τέρμα κάθε 270 λεπτά, ενώ ο Φρατζέσκος έβαζε ένα γκολ ανά 349 λεπτά.

ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΩΤΙΕΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ

Δύο συνεχόμενες σεζόν ο Γιώργος Γεωργιάδης βγήκε πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, αν και δεν ήταν φορ, αλλά ακραίος επιθετικός. Η πιο αποδοτική του χρονιά ήταν η σεζόν 2001-02 (προπονητής ο Ντούσαν Μπάγεβιτς), όταν πετύχαινε ένα γκολ ανά 174 λεπτά (συνολικά 17 τέρματα). Την αμέσως επόμενη χρονιά (με Αναστασιάδη στον πάγκο) σημείωσε 18 γκολ σε 3.800 λεπτά, δηλαδή ένα τέρμα κάθε 211 λεπτά.

ΦΡΟΥΣΟΣ ΚΑΙ ΝΑΛΙΤΖΗΣ

Χωρίς να είναι βασικός σε όλα τα παιχνίδια της σεζόν 1999-2000 (προπονητές οι Χάαν, Σαράφης και Μπάγεβιτς), ο Νίκος Φρούσος είχε τερματίσει πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 17 γκολ σε 2.048 λεπτά, δηλαδή ένα τέρμα ανά 120 λεπτά. Το ίδιο και ο Δημήτρης Ναλιτζής την αμέσως επόμενη σεζόν, όταν πέτυχε 19 γκολ σε 2.636 λεπτά, σκοράροντας μία φορά κάθε 139 λεπτά.

ΣΧΕΔΟΝ…ΙΣΟΠΑΛΟΙ ΣΦΙΝΤΕΡΣΚΙ-ΜΠΑΚΑΓΙΟΚΟ

Ο Κάρολ Σφιντέρσκι ολοκλήρωσε την περσινή σεζόν (με προπονητή τον Αμπέλ Φερέιρα) με ένα γκολ κάθε 162 λεπτά (συνολικά 14 τέρματα), ενώ ανάλογη ήταν και η επίδοση του Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο την περίοδο 2008-09 (στον πάγκο ο Φερνάντο Σάντος) με συνολικά δέκα γκολ σε 1.701 λεπτά (ένα τέρμα κάθε 170 λεπτά).

Την ίδια συχνότητα σκοραρίσματος είχαν οι Μάρτσιν Μίετσελ (συνολικά 15 γκολ τη σεζόν 2006-07, με προπονητές τους Ντουμιτρέσκου, Βούκοτιτς και Παράσχο) και Ρόμπερτ Μακ (συνολικά 20 τέρματα σεζόν 2015-16, με προπονητή τον Ιγκόρ Τούντορ στο μεγαλύτερο μέρος της), πετυχαίνοντας ένα γκολ ανά 188 λεπτά.

Ο… ΟΥΡΑΓΟΣ ΣΑΛΜΟΝ

Ο Βλάνταν Ιβιτς πετύχαινε ένα γκολ κάθε 259 λεπτά τη σεζόν 2009-10 (στον πάγκο ο Σάντος), έχοντας συνολικά δέκα τέρματα σε 2.592 λεπτά. Οσο για την περίοδο 2007-08, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκλεν Σάλμον με… πέντε γκολ, ένα κάθε 421 λεπτά συμμετοχής.

Ο… ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΥΝΕΠΗΣ ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ

Στη διετία, που παρέμεινε ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς στην Τούμπα, έγραψε ιστορία, παρουσιάζοντας τρομακτική συνέπεια στο σκοράρισμα.

Τη σεζόν 2017 -18 (με προπονητές τους Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς και Ραζβάν Λουτσέσκου) πέτυχε 27 γκολ σε 2.989 λεπτά συμμετοχής, δηλαδή πετύχαινε ένα γκολ κάθε 111 λεπτά.

Αντίστοιχα θεαματικά καλές ήταν οι επιδόσεις του Σέρβου φορ και στις άλλες… μισές περιόδους του με την ασπρόμαυρη φανέλα: στο β΄ μισό της σεζόν 2016-17(στον πάγκο ήταν ο Βλάνταν Ιβιτς) πέτυχε δέκα γκολ σε 1.141 λεπτά (ένα τέρμα ανά 114 λεπτά), ενώ στο πρώτο μισό της σεζόν 2018-19 πρόλαβε να σκοράρει 18 φορές σε 2.065 λεπτά συμμετοχής (ένα γκολ κάθε 115 λεπτά), πριν η Αλ Ιτιχάντ καταβάλλει τη ρήτρα των δέκα εκατομμυρίων ευρώ στην ΠΑΕ ΠΑΟΚ και ο Πρίγιοβιτς γίνει κάτοικος της Σαουδικής Αραβίας.

Έτοιμος για τη μεγάλη «μάχη» κόντρα στον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ!

Για τον ημιτελικό του Final-4 Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ ανδρών, ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Παρασκευή 29 Μαρτίου και ώρα 20:15,...