Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πέρασε… αέρας από τη Λαμία ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Λαμία, του τοπικού ΑΟ με 0-3 σετ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου επιβεβαίωσαν τον τίτλου του φαβορί της αναμέτρησης, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, 3-8, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν μέχρι και τα μέσα, 11-16. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν το πόδι από το «γκάζι», φτάνοντας με 15-25, στην κατάκτηση του πρώτου σετ, 0-1.

Με «φόρα» από την κατάκτηση του πρώτου σετ, παίρνοντας προβάδισμα ασφαλείας στην αρχή του δεύτερου σετ, 5-8, το οποίο συνέχισε να διατηρεί και μέχρι τα μέσα, 14-16. Ανεβάζοντας την απόδοση τους, οι «ασπρόμαυρες» πήραν σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 17-21, το οποίο τους έδωσε «φτερά» για να φτάσουμε με 19-25, στο 0-2.

Διαφορετική εικόνα σε σχέση με τα υπόλοιπα σετ είχε αυτή του τρίτου, το οποίο ήταν ένα πραγματικό «ντέρμπι». Οι δύο ομάδες με πολλές εναλλαγές στο σκορ, κυνηγούσαν στα ίσια τους δικούς τους στόχους. Ο ΠΑΟΚ ήθελε να τελειώσει το παιχνίδι και να φύγει με το τρίποντο, ενώ από την πλευρά του ο ΑΟ Λαμίας να παραμείνει στο παιχνίδι. Σ’ ένα σετ για γερά νεύρα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, 24-24, ενώ συνέχισαν να μένουν μαζί, 27-27. Σ’ εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έκανε 0-2 σερί, τελειώνοντας το σετ με επίθεση της Μερτέκη, 27-29, 0-3.