Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Πάτησε τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ

Νίκη για τον ΠΑΟΚ επί του ΟΣΦΠ με 3-1, στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Πετρέα, Κουκλίνσκι, Κουμεντάκη, Ουόλς, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Σ’ ένα πρώτο σετ πραγματική διαφήμιση του αθλήματος, οι δύο ομάδες έδωσαν και την ψυχή τους μέχρι τον τελευταίο πόντο. Ο ΟΣΦΠ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα και δημιούργησε μία μικρή διαφορά, 4-8, με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει και να παίρνει το προβάδισμα, 16-15. Στην τελική ευθεία του σετ οι δύο ομάδες μπήκαν μαζί, 20-20, με την συνέχεια να είναι συναρπαστική. Το σετ οδηγήθηκε στην «παράταση», 24-24, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν τρομερό θέαμα. «Σκορπώντας» το ένα σετ μπολ μετά το άλλο, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο 28-28. Με τον Ούντρις να είναι πραγματικά ασταμάτητος, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο σετ με 31-29, ωστόσο ο ΟΣΦΠ με τσάλεντζ ανέτρεψε την αρχική απόφαση, διατηρώντας την αγωνία στο ακέραιο, 30-30. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν το έβαλαν κάτω, και με επίθεση του Κουκλίνσκι έφτασαν στο 33-31, και στο 1-0.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, τόσο στην αρχή, 7-8, όσο και στα μέσα, 15-16, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα. Στην συνέχεια, ο ΟΣΦΠ πίεσε την υποδοχή του Δικεφάλου, κυρίως με τα σερβίς του Ζουπάνι, κάτι που του έδωσε και σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 16-21. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, ωστόσο το σετ κατέληξε στους αντιπάλους με 18-25, 1-1.

«Φουριόζος» μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, πιέζοντας πολύ την υποδοχή των φιλοξενούμενων με τα σερβίς του, ενώ παράλληλα το μπλοκ του λειτουργούσε άψογα. Με Κουκλίνσκι, Ούντρις και Κουμεντάκη να «πυροβολούν» ασταμάτητα, ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη διαφορά στα μέσα του σετ, 16-7, την οποία διατήρησε, 21-12. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν σε υψηλό τέμπο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, και με επίθεση του Ούντρις ο Δικέφαλος έκανε το 25-14, και το 2-1.

Με «φόρα» από το προηγούμενο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και τέταρτο, βγάζοντας ενέργεια και πάθος, παίρνοντας φυσικά σημαντική βοήθεια από την «ηλεκτρισμένη» ατμόσφαιρα που δημιουργήσαν οι φίλοι του Δικεφάλου. Με τον Κουμεντάκη και τον Ούντρις σε… κέφια, ο Δικέφαλος πήρε σαφές προβάδισμα στην αρχή, 8-3, το οποίο συνέχισε να διατηρεί και στην συνέχεια, 16-11. Στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, φτάνοντας σε «καθαρή» και πολύ σημαντική νίκη με 3-1 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, το Σάββατο 5 Φεβρουαρίου, κόντρα στον Παναθηναϊκό, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 16-15, 20-21, 24-24, 26-26, 28-28, 30-30, 33-31

2ο σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 18-25

3o σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-14

4ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-20

Τα σετ: 3-1 (33-31, 18-25, 25-14, 25-20)

Προηγούμενο άρθρο«Καθάρισε» με 3-1 σετ
Επόμενο άρθροΕνίσχυση για τη Μίντιλαντ

Ο Σβαμπ ξεπέρασε τον εαυτό του

Το γκολ του Στέφαν Σβαμπ στο φινάλε του αγώνα με τη Λαμία δεν έφτασε, με τον ΠΑΟΚ γλιτώνει την...